W niedzielę (05.02) odbyła się 21. edycja Międzywojewódzkiego Przeglądu Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. W Starym Dzikowie zaprezentowały się grupy z Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Niedzielne prezentacje poprzedziło oficjalne otwarcie, w trakcie którego głos zabrali: Tomasz Jabłoński – Wójt Gminy Stary Dzików, Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Zenon Swatek- Starosta Powiatu Lubaczowskiego.

Po otwarciu komisja konkursowa w składzie: dr Małgorzata Dziura – etnografInka Kamińska – aktor, instruktor teatralny Krystyna Trojanowska – folklorysta, po obejrzeniu jedenastu prezentacji przyznała nagrody i wyróżnienia: GRAND PRIX dla Zespołu „Zorza” z Dereźni za prezentację pt. „Na przednówku”, I miejsce dla Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego za prezentację pt. „Gusła Lasowiackie”, dwa równorzędne II miejsca dla Zespołu „Czeremcha” z Gromady (gm. Biłgoraj) za spektakl pt. „Jak córkę szewca swatali” oraz Zespołu Ludowego „Sonina” z Soniny za spektakl pt. „Sonińskie droby”. Dwa równorzędne III miejsca przyznano Zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za spektakl pt. „Kopanie kartofli”, Zespołowi Kolędniczemu „Herody” z Łazor za prezentację pt. „Herody z dziadem”. Wyróżnienia otrzymali: Zespół „Stokrotki” z Cewkowa za prezentację pt. „Wieczórki u Kaśki za putoka”, Zespół Ludowy „Białoboczoki” z Białobok za spektakl „Bożonarodzeniowe rytuały rodzinne”, Zespół Koła Gospodyń Wiejskich w Piganach za prezentację pt. „Ostatnia wola”, Zespół „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego za prezentację pt. „Poprawiny”, Zespół Obrzędowy „Tkacze” z Wysokiej za spektakl „Fragment Wesela Wysockiego”.

Po części konkursowej wystąpiła grupa wokalna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie pod kierownictwem Mateusza Litwina, Zespół „Wesoła Gromada” z Oleszyc oraz kapela ludowa „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Stoisko z tradycyjnym jadłem przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Dzikowa.

Organizatorami przeglądu są: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Patronat nad przeglądem objął Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

Dziękujemy wszystkim zespołom i gościom, a także wspaniałej publiczności. Zapraszamy za rok! – podsumowują organizatorzy.

Galeria zdjęć, fot. GOK w Starym Dzikowie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here