Fot. CK w Przemyślu

Za nami XXII Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie. W niedzielę (04.02) jury oceniało występy grup obrzędowych z Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Do tegorocznego przeglądu stanęło siedem grup, a ich występy oceniała komisja w składzie: Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog z Łańcuta, dr Małgorzata Dziura – etnolog z Przemyśla oraz dr Sylwester Łysiak – kulturoznawca i instruktor teatralny z Sandomierza.

Najwyższą nagrodę – GRAND PRIX wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1400,00 zł – otrzymał Zespół „Zorza” z Dereźni za prezentację pt. „Swienty od wszystkiego”. Dwa równorzędne I miejsca z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1000,00 zł zdobyły: Zespół KGW „Jamniczanki” z Jamnicy za prezentację „Osesek u Walków” oraz Zespół Regionalno-Obrzędowy „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego za prezentację „Owsioki”.

Zespół „Piganeczki” z Pigan za prezentację „U Kowalów przed Wielkanocą” zdobył II miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 700 zł, a dwa równorzędne III miejsca z nagrodami pieniężnymi po 550 zł otrzymały: Zespół „Sąsiadeczki” z Kurczowa i Okrągłego za prezentację „Przy grabieniu – Zespół Obrzędowy z Łazor za prezentację „Jak to dawniej bywało – Zmówiny”.

Jury wyraziło swoją radość z różnorodnej tematyki przedstawień, dbałości o szczegóły i autentyczność obrzędów oraz zwyczajów. W większości prezentacji doceniono bardzo dobry dobór rekwizytów do scenografii, a także humor sytuacyjny i prawdziwość dialogów.

Organizatorem przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wójtem Gminy Stary Dzików.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here