Fot. Lemonade Studio

Fundacja Kresy 2000 z Nadrzecza oraz Lemonade Studio z Rzeszowa realizują film, który będzie fabularyzowanym dokumentem o Stryju Janie Andruszewskim. Efekty pracy ukazane zostaną w styczniu 2023 r., podczas uroczystej premiery filmu w Teatrze Ponińskich w Horyńcu-Zdroju.

Zdjęcia kręcone były m.in. w Smolinie, Radrużu, Nadrzeczu k/Biłgoraja, Majdanie k/Biłgoraja, Horyńcu-Zdroju, Lwowie, Krakowie, Rudzie Różanieckiej i Łaszczowie. W produkcji postać Jana Andruszewskiego, który urodził się w 1867 r. w Jaworowie, a zmarł w 1930 r. w Smolinie, przedstawią znani ukraińscy i polscy naukowcy: historycy, literaturoznawcy oraz tłumacze. Głos zabiorą również przyjaciele i rodzina pisarza.

– Film opisuje historię dżentelmena, doktora medycyny a zarazem dramatopisarza i prozaika, z pochodzenia Rusina z narodowości Polaka, który porzuciwszy żywot europejskiego bon vivant’a wybrał sobie cichy dworek w Smolinie za przystań życiową. Do końca swych dni poświęcił się pracy lekarskiej na rzecz ubogiej społeczności lokalnej oraz pisarstwu – opowiadają realizatorzy filmu.

Scenariusz napisał Krzysztof Czarnota – powieściopisarz i scenarzysta, a film reżyseruje Alicja Jachiewicz – polska aktorka teatralna i filmowa. Realizacją i montażem zajęli się Marcin Wójtowicz, Grzegorz Piaszczyński oraz Kuba Piaszczyński z Lemonade Studio w Rzeszowie.

Działania prowadzone są w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020 oraz Projektu „Gente Ruthenus, natione Polonus. Legacy of Jan Andruszewski of Smolin”.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here