Jak co roku, Gospodarstwo Rybackie Smolin Fish z Rudy Różanieckiej przed świętami przygotowało dla swoich klientów  szeroką ofertę rybnych rarytasów, która obejmuje zarówno zakupy w punktach stacjonarnych, jak i zamówienia on-line. Warto z niej skorzystać, bo ryby są nie tylko zdrowe, ale także smaczne.

Ryba na świątecznym stole

Tradycyjnie w Wigilię na świątecznym stole pojawić się powinno 12 potraw. Ryby są ich nieodłącznym elementem. W przeciwieństwie do mięsa, które może być ciężkostrawne, są lekkie i wartościowe pod względem odżywczym. Warto więc włączyć je do naszej diety, a zwłaszcza podczas świąt, kiedy spożywamy wiele kalorycznych potraw. Pamiętajmy, że karp nie musi być jedynym wyborem, a inne ryby to rozmaite smaki, większe korzyści dla zdrowia i bogatszy stół świąteczny. Mogą być nie tylko miłym zaskoczeniem, ale także urozmaiceniem menu. Z kuchni wyjść mogą różne rodzaje ryb, takie jak pstrąg, tołpyga czy makrela, przyrządzone w różny sposób – w formie klopsików, pasztetu, dodane do sałatki lub podane z warzywami. Możliwości są nieograniczone, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego więc nie spróbować czegoś nowego?

Ryba tylko z Gospodarstwa Rybackiego

Czy przy wyborze ryb zastanawiamy się, skąd pochodzą? Niewielu zdaje sobie sprawę, że te pochodzące z lokalnego Gospodarstwa Rybnego są najlepszym wyborem. W naszym regionie taki podmiot działa w Rudzie Różanieckiej. Funkcjonujący tam od pokoleń Zarząd Dóbr Smolin posiada własną hodowlę oraz manufakturę. Specjalizuje się w hodowli oraz przetwórstwie ryb. Dba o ryby, zapewniając im odpowiednie warunki życia i właściwe żywienie. Dzięki temu ryby są zdrowsze i smaczniejsze niż te, które możemy znaleźć w większości sklepów spożywczych. Doskonały przykład to filety z karpia bez ości, które nie wymagają dodatkowego obierania i czyszczenia. To idealna propozycja dla tych, którzy nie mają czasu lub doświadczenia w przygotowaniu ryby.

– Ryby, których używamy do produkcji naszych wyrobów, pochodzą głównie z naszego gospodarstwa rybackiego w Rudzie Różanieckiej, znajdującego się na Roztoczu – jednym z najczystszych ekologicznie obszarów Natura 2000. Nasze ryby, takie jak karp, szczupak, tołpyga, amur, karaś, sum czy lin, żyją w stawach o piaszczystym dnie i żywią się pokarmem naturalnym oraz zbożem – wyjaśnia Agnieszka Andruszewska z Zarządu Dóbr Smolin.

Ponadto ryby posiadają wiele certyfikatów gwarantujących najwyższą jakość, m.in. „Jakość Tradycja” nadany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego (za „Karpia z Rudy Różanieckiej”) oraz wpis na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (za „Karp Wędzony z Rudy Różanieckiej”). Możecie mieć pewność, że produkty są nie tylko smaczne, ale także zdrowe, świeże i wysokiej jakości.

Ryba w wyjątkowej promocji

Już teraz firma Smolin Fish zaprasza wszystkich amatorów ryb na wyjątkową promocję! Specjalnie dla was przygotowała bogatą ofertę surowych wyrobów z karpia, takich jak tusze, dzwonka oraz filety. Ta niepowtarzalna promocja obejmuje zarówno zakupy jak i zamówienia świąteczne złożone w punktach stacjonarnych w dniach 4-8 grudnia.

Świąteczne zamówienia przyjmowane są do 17 grudnia. Ponadto prowadzona jest ciągła sprzedaż w punktach stacjonarnych. Przypominamy, że sklepy Smolin Fish znajdują się w Dachnowie (ul. Zakarczma 100 (czynny jest pon. – piątek w godz. 8 – 17.00, sobota 10 – 14.00, przez cały grudzień do 22.12 włącznie) oraz Przemyślu (przyczepa przy CH Szpak, czynna środa, piątek 10.00-17.00, w tygodniu przed Wigilią – środa, czwartek, piątek).

Zamówienia można składać także w sklepie internetowym sklep.smolinfish.pl.

Ryba nie tylko od święta

Pamiętajmy, że lekarze i dietetycy zalecają jeść ryby dwa razy w tygodniu ze względu na ich wartości odżywcze. Są bowiem bogate w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i selen. Doskonale więc wspierają naszą odporność, wzmacniają organizm i do tego pomagają rozprawić się z infekcjami. Są bogate w różne witaminy i minerały, takie jak witamina D, witamina B12, jod, selen i żelazo. Wiedzieć też warto, że regularne spożywanie ryb może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawę funkcji mózgu i serca oraz utrzymanie ogólnego dobrego samopoczucia.

Materiał partnera


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here