Fot. Krystian Kłysewicz, Gmina Horyniec-Zdrój.

W Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju wciąż można oglądać wystawę plenerową „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Ekspozycja dostępna będzie do połowy października.

Zwiedzający oglądać mogą wystawę od 14 września. Przybliża ona Narodowy Instytut Dziedzictwa. Przedstawia jego historię i pracę prowadzoną w całej Polsce. Szczególne miejsce poświęcono działaniom realizowanym w województwie podkarpackim. Przypomnijmy, że NID wyznacza i nadzoruje standardy ochrony i konserwacji zabytków. Do jego zadań należy także prowadzenie edukacji w kierunku upowszechniania wiedzy o dziedzictwie narodowym. Ponadto kieruje się takimi wartościami, jak: tradycja i rozwój, niezależność i wiedza, służba i edukacja oraz pracownicy i zasoby. Prowadzi również współpracę z wieloma podmiotami, przede wszystkim wojewódzkimi i miejskimi konserwatorami zabytków, samorządami – wojewódzkimi i lokalnymi oraz muzeami, uczelniami i stowarzyszeniami.

Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Kresów w Lubaczowie, Narodowy Instytut Dziedzictwa kontynuuje działalność utworzonego w 1962 roku Ośrodka Dokumentacji Zabytków. W 2002 roku został on połączony z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, a nazwę zmieniono na Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Kolejnym krokiem było przyłączenie do KOBiDZ Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Skupione instytucje z dniem 1 stycznia 2011 roku zyskały obecną nazwę Narodowy Instytut Dziedzictwa. Instytucja znajduje się pod zwierzchnictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here