W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej pojawiło się mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ciągu dwóch dni Planetobus odwiedziły rzesze dzieci i młodzieży z pobliskich szkół, a także osoby indywidualne, którzy na chwilę stali się astronautami.

Odwiedzający Kresową Osadę wzięli udział w bezpłatnych pokazach planetarium. Zadawali pytania i eksperymentowali z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu. W namiocie z dachem w kształcie kopuły mającej średnicę 5 metrów, mieszczącym około 30 osób, uczestnicy zobaczyli niebo pełne gwiazd, poznali najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie.

Jak twierdzą organizatorzy spotkania z astronomią to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Wystarczy tylko w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok.

Pokazy w Baszni Dolnej zorganizowano w ramach projektu Gminy Lubaczów pn. „Niebo bez tajemnic”. Jednym z jego elementów było także oficjalne otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach.

Wszyscy uczestnicy pokazów mobilnego planetarium otrzymali „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Galeria zdjęć.

PZ, elubaczow.com

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here