W nocy z 12 na 13 sierpnia (z piątku na sobotę) w Kresowej Osadzie będzie można obserwować meteoryty z roju Perseid. Gmina Lubaczów zaprasza na Piknik pod „spadającymi gwiazdami”, który rozpocznie się o godz. 21:00, a zakończy o 3 nad ranem.

W czasie spotkania odbędą się rozmowy o Perseidach. Słuchacze dowiedzą się czym one są, skąd się biorą i jak je obserwować. Ruszą również wspólne obserwacje i pokazy nieba. Obok gwiazd uczestnikom zaprezentowany zostanie m.in. Jowisz i Saturn.

Organizatorzy zaznaczają, że najlepsza do obserwacji meteorów jest pozycja leżąca lub półleżąca np. na leżaku plażowym.

– Niezbędnym wyposażeniem na noc „spadających gwiazd” będzie materac (najlepiej pompowany) czy też leżak plażowy. Prosimy zabezpieczyć się na długą noc i prócz „wygodnego łóżka” wziąć ze sobą ciepły śpiwór lub koc. Jeżeli macie Państwo możliwość i chcecie fotografować meteory prosimy zabrać ze sobą sprzęt fotograficzny (aparat, statyw, dodatkowe baterie – aparat musi mieć możliwość pracy w trybie manualnym). Spróbujemy pomóc w ustawieniu sprzętu – mówią organizatorzy.

Ponadto zaznaczają oni, by ograniczyć używanie telefonów, latarek i innych źródeł światła, gdyż w tym roku Księżyc w pełni będzie ograniczał ilość „spadających gwiazd” możliwych do zobaczenia. Pamiętajmy, że nawet w przypadku rozświetlonego Księżycem nieba obserwacje warto prowadzić w zupełnej ciemności.

– Wspólne obserwacje Perseid traktujemy jako noc otwartą – wstęp będzie bezpłatny. W ramach spotkania dla uczestników zapewniamy darmowe smakołyki z grilla – zachęcają do udziału organizatorzy.

Pokazy odbędą się pod warunkiem, że tej nocy niebo będzie przejrzyste. W przypadku niesprzyjających warunków obserwacyjnych wygłoszona zostanie prelekcja nt. Perseidów z wykorzystaniem dużej ilości slajdów. Wziąć będzie można także udział w warsztatach astronomicznych.

Osoby, które chcą wspólnie obserwować Perseidy powinny wcześniej zgłosić swój udział. Rejestracja uczestników zostanie zamknięta w czwartek (11.08) o godzinie 18:00. Ilość miejsc jest ograniczona – 30 osób. Zgłoszenia można kierować mailowo na adres: sekretariat@gminalubaczow.pl. Kolejność zgłoszeń będzie decydować o wpisaniu na listę.

Więcej informacji o spotkaniu znaleźć można na stronie Gminy Lubaczów: www.gminalubaczow.pl.

PZ, elubaczow.com

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here