Tradycyjnie, wraz z nadejściem jesieni, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza akcję doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. W związku z tym w dniach 22 września – 1 października z samolotów zrzucane będą szczepionki. Wykładane one będą także ręcznie.

Szczepionki nie będą zrzucane na tereny zurbanizowane i akweny wodne. Przynęta wydaje specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

– W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane – mówi Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Ponadto przypomina, że kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. W przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem.

Pamiętajmy, że w czasie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych i wstrzymanie się od polowań.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here