PiS oszukał polskie rodziny - mówił w Lubaczowie Łukasz Rydzik z Lewicy.

PiS oszukał Polskie Rodziny. Tylko w ten sposób można podsumować ostatnie lata działań tej partii – mówił w Lubaczowie podczas konferencji prasowej Łukasz Rydzik Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy.

Łukasz Rydzik, Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy i Sekretarz Biura KKP Lewicy w Sejmie, odwiedza miasta na Podkarpaciu, by mówić ich mieszkańcom o problemach jakie ich dotykają przez działania partii rządzącej. Podaje także rozwiązania, które mogłyby temu zapobiec. W poniedziałek Rydzik pojawił się także na lubaczowskim Rynku.

Szalejąca inflacja, drożyzna, wysokie ceny energii, gazu i paliw, maksymalnie wysokie raty kredytów – właśnie tak konferencję prasową na lubaczowskim rynku rozpoczął  Łukasz Rydzik.

Polskie rodziny biednieją

W ostatnich miesiącach Polki i Polacy muszą zmagać się z wieloma trudnościami. Szybki wzrost cen żywności, energii i paliw spowodował, że w budżetach polskich rodzin zaczyna brakować pieniędzy. Wszystko to sprawia, że polskie rodziny muszą wybierać: kupić żywność, leki czy zapłacić rachunki. Na wysłanie dzieci na kolonie wiele rodzin w tym momencie najzwyczajniej nie będzie miało pieniędzy – mówił w trakcie konferencji.

Działacz Lewicy na Rynku Miejskim w Lubaczowie pojawił się z tablicami ukazującymi wzrosty cen podstawowych produktów spożywczych: cukru, chleba, masła, ziemniaków, oleju. Podkreślał, że dzisiaj rodzina za 500 zł może kupić dużo mniej niż za tę samą kwotę rok temu.

Sytuacja Seniorów

W ocenia Rydzika, jedną z grup społecznych którą najbardziej dotyka obecna inflacja i drożyna są seniorzy. Jak podaje, średnia emerytura na Podkarpaciu wynosi ok. 2300 zł, a najniższa zaledwie 1338 zł. Przy tegorocznej waloryzacji wynoszącej 7 procent emeryt z Podkarpacia ze średnią emeryturą otrzyma 161 zł, a emeryt z najniższą emeryturą tylko 93 zł.

Co emeryt może zrobić z taką podwyżką emerytury? Inflacja spowodowała, że podstawowe produkty wzrosły nawet o 50-60%, więc emeryci będą grupą społeczną, która najbardziej odczuje ten wzrost. Pierwszą rzeczą, z jakiej emeryt zrezygnuje, będą najprawdopodobniej leki albo zakup jedzenia gorszej jakości. W dłuższej perspektywie przełoży się to na znaczące pogorszenie zdrowia i wysokie koszty dla systemu opieki zdrowotnej – mówił Łukasz Rydzik.

Wzrost raty kredytów

Kolejną kwestią poruszoną na konferencji prasowej był dramatyczny wzrost kosztów kredytów dla polskich rodzin. 

Polskie rodziny zostały oszukane przez PiS. Jeszcze w ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński zapewniał, że inflacja będzie na stabilnym poziomie, że nie będzie wzrostu stóp procentowych, zachęcał, aby kupować nieruchomości. Od tamtego czasu NBP 10 razy podniósł raty kredytów – mówił Rydzik.

Dodał, że na wzroście rat kredytów najbardziej skorzystały banki, które zwiększyły swoje zyski o 140%!

Rodziny, które wzięły kredyt w październiku 2019 r. muszą obecnie płacić dwa razy większą ratę! Dla kredytu w wysokości 300 tys. zł rata wzrosła z 1484 do prawie 3000 zł – wyliczał przykłady działacz Lewicy.

Jak mówił Łukasz Rydzik, Mateusz Morawiecki i rząd w żaden sposób nie zabezpieczyli Polskich rodzin. W jego ocenie nikt nie ostrzegł Polaków, aby zmienili swoje kredyty na stałe oprocentowanie, tak aby zabezpieczyć się przed wzrostem inflacji. Wspomniał także, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, które na tak szeroką skalę stosują kredyty o zmiennym oprocentowaniu, przerzucając całe ryzyko wzrostu stopy na klientów.

– Rząd powinien dawno temu wprowadzić zapisy zmuszające banki do zmiany kredytów na stałe oprocentowanie. Nie zrobili jednak NIC aby zabezpieczyć polskie rodziny.

Propozycje Lewicy

Oprócz krytyki obozu rządowego, Rydzik zaprezentował także rozwiązania, które przygotowała Lewica w walce z inflacją: Bezpieczna Rodzina i Bezpieczny Senior.  Jest to pakiet rozwiązań, które mogą pomóc Polkom i Polakom poradzić sobie z postępującą drożyzną. Są to m.in.: wzrost płac w budżetówce o 20 procent, dodatkowa waloryzacja emerytur na poziomie 12 procent we wrześniu, leki dla emerytów za 5 złotych oraz niższe raty kredytów hipotecznych. Lewica chce także, aby w wakacje dzieci były zwolnione z opłat za przejazdy komunikacją miejską.

65 komentarze

   • Spokojnie, prognozy są i 9 zł do końca roku. Aktualna inflacja (papierowa) wynosi przeszło 15% za czerwiec. Jest najwyższa od 25 lat.

    Ale kogo to naprawdę obchodzi? Suweren partii rządzącej nie ma pojęcia czym są podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, więc jak można uświadamiać ich, że inflacja to zło i jest niebezpieczna, kiedy taki polak2010, rzeczownik „inflacja” poznał z telewizornii, kiedy w głównym wydaniu Wiadomości Ziemiec albo Danka Hołecka opowiadali, że w Niemczech jest rekordowa inflacja, więc: „jak Szwaby majom to i my możemy mjeć”. Za chwilę przybiorą narrację, że inflacja jest bardzo dobra dla nas. „Ciemny lud wszystko kupi” – jak mawiał klasyk 😉

 1. Niech wróci stara ekipa pan Tusk i Rostowski i powiedzą że pomiędzy ni ma i nie będzie trzeba za rac wszystko socjal od 500 plus i inne to wtedy człowiek zobaczy że miał a stracił cytując klasyka Miałeś chamie złoty róg…. A lewica co brakuje stołków aby kasę zarabiac są wolne etaty w restauracjach na budowie więc może tam. Komuna się skończyła to i koryto też

 2. Hahah chłopie nie kompromituj się. Kazdy kto ma trochę oleju w głowie i śledzi sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie dobrze wie ze inflacja i drożyzna to nie wina PiS! Jak można glosic takie brednie. Chcesz zaistnieć to zrób coś fajnego. Opluwaniem innych nie zaistniejesz.

 3. Czy wy naprawdę jesteście tak zaślepieni i ogłupieni przez ten cały PiS? No chyba że wam za to płacą albo komentarze pisze ktoś w biurze poselskim. Czy naprawdę uważacie że wszyscy są winni tylko nie ci którzy rządzą u nas już tyle lat. Nie chce mi się pisać przykładów tych ich rządów ale nie mogę wprost uwierzyć jak można dalej ich tak ślepo kochać. No k… ręce opadają

 4. Z doświadczenia wiem, że jak rządzi Lewica to korupcja sięga zenitu a społeczeństwo biednieje. Przez ostatnie trzydzieści lat różnych partii rządzących jedna prawicowa partia spełniła wszystkie wyborcze obietnice i jest to PiS.
  Więc szanowny panie Rydzik proszę nie robić polityki na tzw. nienawidzę PiS . Proszę coś zrobić dobrego dla społeczeństwa troszeczkę kreatywności. Może przekonamy się do szanownego pana.

  • Inflacja pożera oszczędności, a podwyżki wynagrodzeń nie nadążają za nią, więc teraz społeczeństwo też biednieje. Gdyby rządzili inni, to inflacja też by była, ale może parę punktów procentowych niższa. A PiS nie robi polityki „nienawidzę Tuska”? Ja tu nie widzę polityki „tzw. nienawidzę PiS” tylko politykę każdej opozycji na całym świecie: „krytykuję rząd, bo ja chcę rządzić, bo ja będę rządził lepiej itd”.

 5. Popieram całkowicie Łukasza Rydzika bo jedyną opcją która morzę uzdrowić Lubaczowskie i Polskie Rodziny jest sam Łukasz Rydzik oraz przykładne małżeństwo czyli Biedroń i Śmiszek tylko mam jeden problem kto jest kim kto to jest on a kto ona

 6. Zauważcie jeszcze szanowni państwo z jakim programem lewica i liberałowie startują w wyborach ,, NIENAWIDZĘ PiS”
  i poza tym językiem nienawiści nie mają nic nam obywatelom do zaoferowania. A wybory już się zbliżają, więc tylko czekać kiedy ruszy przemysł pogardy i nienawiści w wykonaniu lewicy i Platformy.

  • W wykonaniu rządzącej prawicy taki sam przemysł jest cały czas, szczególnie w TVP, ale im bliżej wyborów tym tak samo więcej go będzie wszędzie. Przykre, że większość widzi tę pogardę i nienawiść tylko u przeciwników, gdyby widziała też u siebie, to może by tego było mniej.

 7. Nie mogę uwierzyć w te komentarze, ale to jest możliwe tylko w zacofanej „Polsce wschodniej”.. Tak, dalej brońcie PiSu bo dał Wam 500+, 13-stke i 14-stke a reszta wina Putina, nie wiem czy mam się śmiać czy płakać! Zacofany naród i tyle..

  • Największe spośród czego? Tak naprawdę nie wiem co gorsze, większość elektoratu głosującego na PiS z uboższym wykształceniem i tym samym najniższym ilorazem inteligencji, czy dominacja we wspomnianej przez ciebie grupie społecznej. PiSowi na rękę jest napychanie kieszeni patologii, aby nie zadawała niewygodnych pytań, nie interesowała się polityką, ekonomią i sprawami Państwa. Taką grupą najłatwiej manipulować i rządzić. Do tego propaganda w TVPiS i karawana jedzie dalej.

  • Nikogo to nie obchodzi z rządzących. Jarek Kaczyński jest już stary. Czy ty naprawdę myślisz, że interesuje go co będzie się w Polsce działo za 10 czy 15 lat? To jego ostatnie podrygi, bawi się i cieszy z życia, kosztem nas wszystkich.

 8. Polska to państwo upadłe tylko nie mówią o tym w tv, pobożni socjaliści z piss razem z banderasami rozwalili nasz kraj. Czerwoni nic tu już nie pomogą ani bardziej nie zaszkodzą. Ukropolin nie jest tworzony dla Polaków, czeka nas trudny czas.

  • Tak ogólnie rzecz biorąc to czytałeś w ogóle ten artykuł, może czytałeś, ale za dużo było krytyki Twoich bożków i nie doczytałeś do końca? Doczytaj a zobaczysz, że coś tam proponują oprócz „nienawidzę PiS”. I nie ma nic o aborcji i małżeństwach jednopłciowych, stałego tematu służącego konserwatystom do obrzydzania lewicy, jak „fur Deutschland” w TVP do obrzydzania Tuska. Nie wydaje ci się, że dzisiaj są dużo ważniejsze problemy niż czyjekolwiek aborcyjne czy seksualne fobie?

  • Tak ogólnie rzecz biorac to poszukaj Pan na lotnisku CPK koło salonu z samochodami elektrycznymi. Tam jest taki mały salonik gdzie wszystko jest po 3 złote. Lub 1 euro, bo to tyle samo wg Kaczora. Dojedzie pan szybko, przy Elektrowni Ostrołęka jedzie pan prosto przez jedną ze stu autostrad, a potem jedna ze stu obwodnic, skręcić w prawo obok promu.

 9. Na koniec 2021 r. państwowy dług publiczny (PDP), czyli liczony według krajowej metodologii, wynosił niemal 1,15 bln zł, najwięcej w historii. To o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, o 19 proc. niż przed pięcioma oraz o 41 proc. więcej niż przed dziesięcioma laty.

  Każdy Polak ma do spłaty blisko 40 tys. zł

  To jeszcze raz, co powiecie waszym dzieciom i wnukom, jak Was zapytają: dlaczego pozwoliliście tak zadłużyć Polskę za czasów PiS?

 10. Wiecie co tak sobie pomyślałam, że ci z lewicy to ogromni hipokryci. Dzisiejsza lewica wywodzi się z partii PZPR (Polska zjednoczona partia robotnicza) i ci posłowie z lewicy za czasów komunizmu ścigali i inwigilowali homoseksualistów, przykład to tzw. operacja ,, Hiacynt ” można poczytać.
  A teraz nagle się przefarbowali i stali się wielbicielami homoseksualistów a tak naprawdę robią to dla kapitału politycznego bo nic innego nie mają do zaoferowania społeczeństwu.

 11. A i jeszcze mi się przypomniało, lewica twierdzi i opiera się na pismach naukowych, że ,,mężczyzna może urodzić dziecko”
  Tutaj nie trzeba dodawać żadnych komentarzy hahahaha
  Ta lewacka prawda broni się sama hahaha

 12. Program opozycji jest następujący;

  -Pis jest dziki
  -Pis jest zly
  -Pis ma bardzo ostre kly

  A na pytanie a co wy macie do zaproponowania?
  -yyy jest za wcześnie. Będzie po wyborach do parlamentu to ja powiem. Moi ludzie wiedzą co ja chcę zrobić i ja to zrobię

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here