We wtorek (19.09) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie miała miejsce debata kandydatów na posłów z terenu powiatu lubaczowskiego, ubiegających się o mandat w październikowych wyborach parlamentarnych. Wzięli w nich udział wyłącznie opozycyjni kandydaci.

Wydarzenie, zapowiadane jako „otwarte spotkanie z kandydatami demokratycznej opozycji” zostało zorganizowane przez grupę „Inicjatywa Lubaczów”. Pojawili się na nim kandydaci: Renata Drewniak i Zdzisław Zadworny (Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe), Łukasz Rydzik i Zdzisław Tabin (Nowa Lewica) i Marcin Piotrowski (Koalicja Obywatelska).

Spotkanie rozpoczęło się od pięciominutowych autoprezentacji wszystkich kandydatów, w trakcie których przedstawili ono swoje sylwetki oraz miejsca na listach wyborczych. Następnie rozpoczęła się dyskusja, dotycząca głównych założeń programowych poszczególnych ugrupowań. Kandydaci byli pytani o najważniejsze inicjatywy, jakie powinny zostać zrealizowane przez ich partie, w przypadku przejęcia władzy po wyborach.

Tu Renata Drewniak wspomniała o zwiększeniu wydatków na oświatę do 6% PKB, odpolityczniania konkursów ministerialnych dla organizacji pozarządowych, oraz zmianach w kwestii praw kobiet, wolności, sumienia i wyznania. Zdzisław Tabin jako kluczowe wymienił przywrócenie praworządności, a dzięki temu odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz sprawy szkolnictwa. Łukasz Rydzik uzupełnił kluczowe dla Lewicy projekty o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 8% PKB. Natomiast burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny w pierwszej kolejności wymienił 35-godzinny tydzień pracy (takowy wdrożył w swoim urzędzie), gwarantowaną cenę skupu płodów rolnych oraz wprowadzenie podatku kościelnego („kto się uważa za katolika, ten płaci na kościół”). Marcin Piotrowski ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej wybrał kwestie szkolnictwa (ogromna liczba prac domowych, zmiana programu nauczania), dostęp i promocja polskich produktów rolnych oraz poprawa dostępności komunikacyjnej naszego regionu.

Wszyscy kandydaci byli także pytani przez naszą redakcję o kluczowe aspekty kampanii wyborczej i sposób na pozyskanie głosów poza powiatem lubaczowskim.

W tej kwestii Marcin Piotrowski zwrócił uwagę na bardzo ciężką prace prowadzoną przez niego i jego cały sztab. Wymienił miejscowości, w których byli w ostatnich dniach (choćby Ustrzyki, Brzozów, Krosno), gdzie spotykają się i rozmawiają z mieszkańcami. Wspomniał także także o swoich „ambasadorach” (np. pisarz Andrzej Stasiuk, czy prof. Anna Siewierska Chmaj), czy aktywnej kampanii w Internecie. Łukasz Rydzik zwrócił uwagę, że w programie Nowej Lewicy są bardzo ważne aspekty, o których wato pamiętać. Tu wspomniał o projekcie renty wdowiej, czy darmowych posiłkach dla uczniów. Dodał także, że głos oddany na Lewicę w przypadku współrządzenia jest gwarantem, który zabezpieczy utrzymanie kwestii socjalnych. Zdzisław Zadworny, w kwestii koalicji z ugrupowaniem Szymona Hołowni, powiedział, że „każde środowisko ma pewne preferencje, a działacze PSL-u i Polska 2025 mają swój pomysł na życie”. Jak mówił, „kampania jest prowadzona w ten sposób, żeby zebrać jak najwięcej, a to, że tutaj dzisiaj siedzimy jest dowodem na to, ze jest to najlepsze z możliwych rozwiązań”. Burmistrz Cieszanowa zwrócił także uwagę, że na liście kandydatów nie ma posła Mieczysława Kasprzaka z Jarosławia, co daje w jego ocenie przestrzeń do pozyskania głosów poza powiatem lubaczowskim.

W dalszej części dyskusji kandydaci opozycji wypowiadali się m.in. na temat Odnawialnych Źródeł Energii, czy wykorzystaniu potencjału ziemi lubaczowskiej w kwestii bliskości granicy z Ukrainą i jej odbudowy.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

30 komentarze

    • Odpowiem tutaj na Twoje chamskie komentarze. Najpierw do tego komentarza z 15:13. Mylisz się. Przy Pani Pamule to nie są ,,chłoptasie”. Każdy z kandydatów jest o wiele lepszym wyborem niż ona i posiadają umiejętność wysławiania się i nie są tak odporni na naukę jak niektórzy, że przez tyle lat pracy na wysokich stanowiskach nie potrafi normalnie sklecić zdania podczas przemówienia lub w sytuacji gdy coś pójdzie nie tak jak sobie ten ktoś na pamięć wykuł. Druga rzecz popiera teorię o multikontach , że jesteś jednym z wcieleń polak2010. Tylko jedna osoba pisała o zasłabnięciach co była kiedyś afera przy Radzie Powiatu. I tylko polak2010 tak się podniecał, że ktoś zasłabł. Po co oszukujesz ludzi i kryjesz się pod różnymi nickami. Piszesz i sam sobie sam odpowiadasz. To chyba nie jest zdrowe. Gadanie z samym sobą to krzyk rozpaczy bo nikt się z Tobą nie zgadza. I chyba CIę tego PiS nauczył. Oszukiwania ludzi w Twoim środowisku tworząc świat alternatywny oparty na kłamstwie. To jest Twoje credo.

    • Nie jest sztuką coś spartolić, ani być mądrym po szkodzie, sztuką jest prowadzić tak politykę zagraniczną, by potrafić coś ugrać dla państwa i społeczności. PiS niestety biorąc ponad interes państwa, interes polityczny i chwilową koniunkturę pod wybory podjął szereg decyzji, które prowadzą do katastrofy. To po prostu nieodpowiednia ekipa u władzy.

    • Od jakiegoś miesiąca wiem z pewnej grup na FB zajmujących się polityką, że PiS zmienia optykę i idzie na konflikt z Ukrainą bo pomoc Ukrainie obecnie ma odbiór coraz bardziej negatywny. PiS nigdy nie popierał Ukraińców. To Polacy wyszli i im pomogli. PiS tylko wtedy się próbował zawłaszczyć sobie ten sukces. A Kaczyński i PiS pomagali tylko dlatego, że cały świat patrzył na Polskę i wymusił na PiS by coś z tym zrobili. I Ci odegrali swój teatrzyk. Potem jak to PiS zobaczył, że mogą sobie nabić kieszenie poprzez kupno zboża i innych towarów rolniczych za pół darmo. Tanio kupią a drożej sprzedadzą. A listy do dzisiaj nie ma. No, ale wojna się przedłużyła i rolnicy połapali się, że PiS oszukał polskich rolników i zniszczył polskie rolnictwo. I teraz na Ukrainie względnie się uspokoiło i PiS udaje, że problemu nie ma a to Ukraińcy są Ci źli. Maski spadły i PiS przestał być hipokrytą i pokazał swoją prawdziwą antyukraińską twarz, którą miał od zawsze. Nie ma to jak grzać konflikt tylko po to by nabić sonie polityczną kabzę.

  1. Uprzejmie informuję fałszywego redaktora, że piszę tylko pod tym nickiem, i tym emailem i tą ikonką z lwem.
    Nie wiem dlaczego początek IP jest podobne do innych, zapewne jest ten sam dostawca internetu jak jestem w sieci z WiFi?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here