W Dębowym Dworze w Rudzie Różanieckiej miał miejsce Festiwal Ryb z Roztocza. W jego ramach wyłoniono kolejnych finalistów Kulinarnego Pucharu Polski.

W dniach 20-21 czerwca w Dębowym Dworze w Rudzie Różanieckiej odbył się Festiwal Ryb z Roztocza. Pierwszego dnia przeprowadzono warsztaty kulinarne „Jedzmy zdrowe ryby”. Natomiast głównym punktem drugiego dnia był prestiżowy konkurs Kulinarnego Pucharu Polski „Smaki Galicji”. Do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów, które przez dwie godziny – oprócz „rybnego” dania głównego – przygotowywały też zupę i koktajl.

Jury degustacyjne w składzie Piotr Szczygielski (przewodniczący), Jarosław Uściński, Mirosław Reszczyk, Maciej Grubman i Marcin Prugman oraz sędzia techniczny Kamil Tłuczek  nie miało wątpliwości. Ogłaszając wyniki wskazało, że werdykt był w tym roku jednogłośny.

Pierwsze miejsce zajęli Krzysztof Kowalski i Kamil Bujdasz, na co dzień reprezentujący Szklane Lniane. Oprócz okazałego pucharu, medali, nagród rzeczowy obaj otrzymali upragnioną nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski oraz vocher na wyjazd na Olimpiadę kulinarną do Luksemburga.

W czasie Festiwalu dla uczestników dostępne będą także wydarzenia plenerowe, Ryneczek Produktów Tradycyjnych oraz stoiska informacyjne RLGD „Roztocze”.

Galeria zdjęć, fot. Festiwal Ryb.

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here