Sporo mieszkańców naszego powiatu zainteresowanych jest otrzymaniem dofinansowania na zakupu i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii i wykonało stosowny audyt. Czy jest szansa na realizację tego zadania w najbliższym czasie?

Naborów wniosków o dofinansowanie miał ruszyć jesienią 2021 roku, lecz ze względu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej, KPO nie został uruchomiony. Ostatnie informacje podają, że pierwsze środki trafią do nas pod koniec bieżącego roku. Alternatywnym źródłem finansowania mają być z kolei środki z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, a odpowiednie programy są obecnie w fazie obowiązkowych konsultacji z Komisją Europejską.

Jak podaje Gmina Lubaczów aktualnie przygotowywane są raporty z audytów przeprowadzanych w gospodarstwach. Powstała z nich dokumentacja będzie stanowić niezbędny załącznik do wniosku o dofinansowanie.

– Dokładamy wszelkich starań, aby niezwłocznie po uruchomieniu środków finansowych przeznaczonych na rozwój OZE oraz ogłoszeniu konkursu o dofinansowanie, wraz z koordynatorem klastra – DOEKO Group Sp. z o.o. oraz gminami wchodzącymi w skład Lubaczowskiego Klastra Energii, aplikować o środki na dofinansowanie zakupu i montażu urządzeń OZE w gospodarstwach domowych – mówią urzędnicy.

Osoby, u których już przeprowadzono audyt, w najbliższym czasie zostaną poinformowane na specjalnie zorganizowanych spotkaniach o mocy poszczególnych urządzeń OZE planowanych do montażu. Urządzenia dobrane zostaną przez specjalistów DOEKO Group Sp. z o.o. – Koordynatora Lubaczowskiego Klastra Energii. Po akceptacji propozycji audytorów, dokumentacje w wersji papierowej zostaną przekazane mieszkańcom, zaś wersja elektroniczna raportów zostanie wykorzystana w procesie aplikowania o dofinansowanie.

– Jednocześnie informujemy, że mimo pojawiających się różnych interpretacji, nie było możliwości podpisania przez Mieszkańców umowy z Gminą Lubaczów w terminie do 31-03-2022 r., której przedmiotem byłoby dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, w celu zachowania opustowego systemu rozliczeń wyprodukowanej energii elektrycznej – tłumaczą urzędnicy.

Oznacza to, że uczestnicy projektu, którzy nie mają instalacji fotowoltaicznej, a kupią ją po 1 kwietnia za zużytą energię będą rozliczać się według nowego systemu rozliczeniowego, w tzw. systemie sprzedażowym. Natomiast osoby, które mają instalację, ale po 1 kwietnia rozbudują ją o panele fotowoltaiczne i dodatkowy falownik, rozliczani będą zgodnie z dotychczasowym systemem, tzw. system opustowym.

Projekt OZE w naszym regionie prowadzony jest przez Miasto Lubaczów, Gminę Lubaczów, Gminę Horyniec-Zdrój, Miasto i Gminę Cieszanów, Miasto i Gminę Narol oraz Powiat Lubaczowski, tworzące Klaster Energii.

AH, elubaczow.com, gminalubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here