W gminie Lubaczów narastają emocje wokół planowanej budowy farmy fotowoltaicznej „Nowa Grobla 3.1” o mocy do 90 MW. Inwestycja ma obejmować tereny w pobliżu miejscowości Szczutków i Opaka, a jej realizacja budzi zarówno nadzieje na korzyści energetyczne, ekologiczne i finansowe, jak i obawy mieszkańców dotyczące potencjalnych skutków dla środowiska oraz ich codziennego życia.

Grupa mieszkańców zgłosiła sprzeciw wobec inwestycji, wskazując na możliwe zagrożenia środowiskowe, takie jak zwiększony hałas, zanieczyszczenia, potencjalny wpływ na wody gruntowe oraz lokalny ekosystem. W petycji skierowanej do władz gminy mieszkańcy podkreślili także, że farma fotowoltaiczna może wpłynąć negatywnie na estetykę krajobrazu oraz wartość ich nieruchomości. W piśmie pojawiły się również obawy dotyczące ryzyka pożarowego i ograniczeń w użytkowaniu sąsiadujących terenów.

„Elektrownie fotowoltaiczne to obiekty przemysłowe, które mogą wprowadzić nieład architektoniczny i obniżyć standard życia w naszej okolicy” – zaznaczają protestujący.

Wójt gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, odniósł się do obaw mieszkańców, zapewniając, że inwestycja ba obecnym etapie procedowania spełnia wszystkie wymagania prawne i środowiskowe. Podkreślił, że projekt został szczegółowo przeanalizowany przez odpowiednie instytucje, w tym Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lubaczowie. W wydanych opiniach zaznaczono, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na lokalne środowisko naturalne ani zdrowie mieszkańców.

W decyzji środowiskowej określono szereg warunków, które inwestor musi spełnić, m.in.: zastosowanie technologii minimalizujących hałas oraz ograniczających ingerencję w ekosystem lokalny, zapewnienie odpowiednich odległości od cieków wodnych i terenów chronionych, ograniczenie wpływu budowy na chronione gatunki zwierząt poprzez prowadzenie prac poza okresem ich aktywności lęgowej, czy stosowanie biodegradowalnych środków czyszczących do paneli słonecznych. Dodatkowo inwestor zobowiązał się do utworzenia ogrodzenia, które pozwoli na swobodne migracje zwierząt oraz zabezpieczenia infrastruktury przed potencjalnymi awariami.

Wójt gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, podkreśla również, że postępowanie administracyjne związane z inwestycją trwa już od dwóch lat i wszystkie wymagane procedury zostały dopełnione. Jest także otwarty na dialog z mieszkańcami.

„Chciałbym zapewnić, że wszelkie procedury związane z tą inwestycją zostały zachowane, również w zakresie informowania mieszkańców. Obwieszczenia były wywieszane na tablicach ogłoszeń oraz publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej we właściwych terminach. Sprawa była także przedmiotem dyskusji na jednej z sesji Rady Gminy, gdzie została pozytywnie oceniona. Oczywiście przyjmujemy protest części mieszkańców i będziemy z nimi rozmawiać, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Planowane są także rozmowy z inwestorem, by dostosować szczegóły końcowego projektu do uwag mieszkańców” – zaznaczył Wiesław Kapel.

Wójt dodał, że na terenie gminy Lubaczów planowanych jest więcej inwestycji fotowoltaicznych. Samorząd zdecydował się także na przeznaczenie części własnych gruntów pod budowę takich instalacji, widząc w tym kierunku rozwój odnawialnych źródeł energii i korzyści dla gminy, także tych w postaci podatków wpływających do budżetu.

Planowana farma fotowoltaiczna „Nowa Grobla 3.1” o mocy do 90 MW to przedsięwzięcie imponujące zarówno w skali lokalnej, jak i krajowej. Ma ona objąć kilka dużych działek będących właśnością prywatną o łącznej powierzchni ponad 80 hektarów. Dla porównania, pierwsza farma fotowoltaiczna w naszym regionie, wybudowana w Cieszanowie 10 lat temu, miała moc zaledwie 1 MW w pierwszym etapie, a docelowo osiągnęła 2 MW. Farma w Cieszanowie, zajmując powierzchnię 4,5 hektara, pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych około tysiąca gospodarstw domowych.

W skali krajowej, „Nowa Grobla 3.1” plasuje się wśród większych inwestycji fotowoltaicznych, jednak wciąż daleko jej do rekordzistów, takich jak farma w Zwartowie (woj. zachodnio-pomorskie), będąca największym obiektem tego typu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Ma ona moc 204 MW i zajmuje powierzchnię 300 hektarów. Druga pod względem wielkości jest Farma Brudzew o mocy 70 MW, która składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu. Z kolei największa farma fotowoltaiczna na świecie – Longyangxia Dam Solar Park w Chinach – osiąga moc zainstalowaną 850 MW i zajmuje ona powierzchnię 2700 hektarów i składa się z ponad 4 milionów paneli PV.

Czas pokaże, czy uda się znaleźć kompromis między interesem społeczności lokalnej a realizacją inwestycji strategicznej dla gminy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!

49 komentarze

    • Cyt.
      w dwóch kompleksach (jeden kompleks zlokalizowany w miejscowości Opaka, drugi w miejscowości Szczutków), w obrębie działek ewidencyjnych nr:
      – 281/14, 281/15 w miejscowości Opaka,
      – 571, 613 (część działki, z wyłączeniem terenu zalewowego), 589 (część działki, z wyłączeniem terenu zalewowego) w miejscowości Szczutków.

  1. Mieszkańcy chcą zdrowia i spokoju. Ponadto w obu miejscowościach władze powinny utworzyć inwestycje przynoszące miejsca pracy co spowoduje osiedlenie się nowych mieszkańców, a nie zabijanie miejscowości panelami na 30 lat.

  2. Jakby nie wieś to miasto by z głodu pomarło i wtedy by waliło smrodem.. ..A kiełbasa Ci nie śmierdzi przecież to ze świni a ona śmierdzi, A jajko Ci nie śmierdzi …zastanów się człowieku co piszesz …I zamiast pisać bzdury to weź się do roboty smrodzie

    • Nie pomarłoby miasto z głodu. Rolnictwo to biznes jak inne biznesy. Tak jak producent ubrań nie produkuje ubrań po to żeby ludzie nie pomarli z zimna, tylko po to żeby zarobić, tak samo rolnik nie produkuje żywności po to by miasto nie pomarło z głodu. Jeśli nie polski rolnik, to inny dostarczyłby miastu (i wsi, w mniejszych wsiach rolników, takich co to niby żywią innych, można na palcach liczyć). Nie wiem o kim piszesz, pewnie o księże Tymoteuszu (też mi się nie podoba jego obrażanie kogokolwiek w komentarzach), on chyba miał też na myśli mieszkańców Lubaczowa, którzy nie chcieli biogazowni czy tam biometanowni.

  3. Szanowni Państwo wszystkie komentarze są bardzo interesujące. W imieniu mieszkańców Szczutkowa bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i zamieszczone opinie. Na wstępnie zapewniam że żaden z mieszkańców miejscowości nie jest przeciwny zielonej energii. Nasze obawy budzi lokalizacja w tak dużej inwestycji a mianowicie bliska odległość od gospodarstw domowych. W planie inwestycyjnym jest to około 20 m od najbliższych zabudowań uważamy że Pan Wójt czy też żaden z Panów radnych z przewodniczącym na czele jak też każdy z Państwa nie chciałby być obudowany panelami fotowoltaicznymi. Niedawno wybieraliśmy naszych lokalnych włodarzy każdy z nich podczas spotkań zapewniał nas że będzie dbał o dobro mieszkańców. Niebawem gmina wyda decyzję o warunkach zabudowy tejże inwestycji mieszkańcy z niecierpliwością na nią czekają okaże się wtedy czy władze kierują się interesem mieszkańców, właściciela działki na której powstanie cała instalacja czy innymi interesami…. PS. u nas całość inwestycji ma wykonać FIRMA Edmonton kapitał zakładowy firmy 5000 zł mówi wam to coś?, chyba komuś zielona lampka powinna się zapalić.

  4. Małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors – SMR) są definiowane jako reaktory o mocy do 300 MWe, wytwarzane seryjnie w zakładach produkcyjnych i dostarczane w całości na miejsce docelowej eksploatacji.
    To jest przyszłość energii a nie niemiecka fotowoltaika i zużyte niemieckie wiatraki.

    • Ok a o to wady tych reaktorów. Podzielę to na dwie opinie ekspertów.

      – Według szacunków reaktor NuScale będzie bardzo drogi. Ci którzy rozwijają te SMR-y, jak i ci, którzy chcą je kupować są przekonani że w miarę postępu techniki i budowy coraz większej liczby bloków będą one coraz tańsze. Jeśli chodzi o stronę finansową to nie mamy gwarancji czy SMR będą tańsze niż duże reaktory – dodaje prof. Strupczewski.

      Poza tym, dla każdej elektrowni jądrowej w tym SMR-a potrzeba zrobić postępowanie wobec dozoru jądrowego i udowodnić, że taki reaktor jest bezpieczny. Do tego potrzeba ogromnych tomów dokumentacji.

      – Dla dużych reaktorów jest to np. 20 tys. stron z obliczeniami, wykresami i rysunkami. Dla małych będzie to mniej, ale nadal dużo np. 10 tys. stron. Po zgromadzeniu dokumentacji dozór jądrowy przeprowadza analizę i ocenę. W całym procesie bierze też udział niezależna firma, która potwierdza obiektywizm badań. Całe postępowanie może trwać nawet kilka lat – mówi prof. NCBJ dr inż. Andrzej Strupczewski.

      I dlatego, że panele są panele łatwiejsze i szybsze do zrobienia postawiono akurat na nie. Jak wolisz mieć gołębia na dachu zamiast wróbla w garści to Twój wybór. ale w życiu lokalnym wybiera się tego ,,wróbla”.

      • Wiatraki i fotowoltaika jest tańsza 🤣🤣🤣🤣 i jest już za późno na budowę SMR 🤣🤣🤣🤣 tą zgniłą lewacką propagandę słyszę od lat. Ale że trzeba ogromną ilość dokumentacji prowadzić to już mnie rozbawiłeś do łez 🤣🤣🤣 taki kit to ludziom swojego pokroju wciskaj, czyli ,,Uśmiechniętym,,

        • Nie propaganda a fakty z branżowego portalu odnośnie OZE. Nie dziwię się, że wierzysz w PiS skoro ich propagandę bierzesz za fakty 😉 Babinicz vel polak2010. Weźmy np. SMR budowany przez Orlen. Będzie działał dopiero w 2032 roku. Kto w sprawie lokalnej będzie czekał 8 lat na SMR w swojej gminie. Żaden samorząd myśląc o energetyce nie będzie czekał 8 lat na uruchomienie technologii, której jeszcze w Polsce tak naprawdę nie ma w użyciu. Piszesz o SMR a nawet nie wiesz ile to zachodu i czasu trzeba na stworzenie takiego lokalnego SMR. Przypominam raz jeszcze. Technologii, której w Polsce nie ma. Dlatego fotowoltaniika i wiatraki są najczęściej bo są to technologie znane oraz na już a nie za 8 lat.

          Chciałeś wyjść na mądrego niestety wyszedłeś na głupiego. W którymś Kościele Ci dzwoni, ale nie zastanawiasz i piszesz by zabłyszczeć a potem okazuje się, że pleciesz co Ci ślina na język przyniesie. No cóż kolejny już raz.

    • Ci wszyscy protestujący nie protestują, bo to niemieckie, tylko dlatego, że jest blisko ich domów. I przeciw małym reaktorom modułowym okoliczni mieszkańcy też by protestowali, niezależnie czy one by były z wrażych Niemiec, od przyjaciół z USA czy skądkolwiek. A szkoda, bo to dawałoby prąd non-stop, niezależnie od pogody. I chyba nie szkodziłoby europejskiemu klimatowi. Choć tu nic nie wiadomo, niedawno ogrzewanie domów gazem było ekologiczne a już nie jest, przynajmniej w Europie, podejrzewam, że gdzie indziej na świecie nadal jest. Dziwne, że pellet dla UE nie jest nieekologiczny, a może wcale nie dziwne, może trzeba się z Tobą trochę zgodzić, Niemcy są największym w Europie jego producentem 🙂 Na drugim miejscu drugi najważniejszy kraj w Unii Francja, na trzecim my (https://www.farmer.pl/biznes/ktory-kraj-produkuje-najwiecej-pelletu-drzewnego-w-unii-europejskiej,136719.html)

        • Nawet jak Ci przyznać trochę racji to też Ci źle? Trzeba byłoby być bezkrytycznym zwolennikiem Twojej partii wtedy dopiero byłoby dobrze? Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Że nie jestem tak zatwardziały i zafiksowany w swoich poglądach i wierny jakiejś tam partii jak Ty? Że nie da się mi przykleić łatki uśmiechniętego czy innej? Czy może myślisz, że to AntyPiS napisał? Co do pisania pod różnymi nickami, to że Ty tak robisz (ostatnio chyba nie robisz, ale robiłeś) nie znaczy, że inni też. Jak Ci powiem, że dla mnie PO jest mniejszym złem niż PiS, ale w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosuję na Nawrockiego, bo nie chciałbym żeby PO miała pełnię władzy, to też mnie nazwiesz schizofrenikiem?

        • Babinicz vel polak2010. Już My przyłapaliśmy na konkurencyjnym portalu listę Twoich nicków. Cały czas mam tą listę a w Internecie nic nie ginie 😉 Mam nadzieję, że Cię duma rozpiera 😉

          ,,W związku z brudną kampanią Prawa i Sprawiedliwości, jej sympatyków i fanów, publikują listę nazw użytkowników wykorzystywaną przez jedną i tę samą osobę – polak2010 (kolejność alfabetyczna):

          – AntyPic1
          – #antypis
          – Babinicz
          – Ewa Kopacz (gościennie 😃)
          – Jajeczko
          – Kmicic
          – Kuklinowski
          – Sprawiedliwy
          – Owsiak
          – Młody
          – Skad
          – Oleńka (chłop nawet potrafi zmienić płeć na potrzeby hejtowania 😃)
          – polak2010
          – Radosław
          – Radosław z Cieszanowa
          – Radziwiłł
          – Owsiak
          – Osioł.
          – Ziomal. (ten z kropką ;))

          To standardy znane z Rosji i z Białorusi.

          Informację na ten temat potwierdza również tutejsza redakcja w swoim komentarzu: https://elubaczow.com/2023/09/18/premier-mateusz-morawiecki-z-wizyta-w-narolu-relacja/#comment-651663

          Uważam, że taka informacja powinna znaleźć się zaraz na początku sekcji komentarze.”

          I kto tutaj jest schizolem Babiniczu vel polaku2010 😉

  5. no właśnie ..mieszkańcy protestują tylko dlatego, że elektrownia ma powstać obok ich domów…. postawmy się w ich sytuacji obok domu ogrom paneli ..przecież można budowę elektrowni przesunąć trochę i po sprawie.

  6. no właśnie ..mieszkańcy protestują tylko dlatego, że elektrownia ma powstać obok ich domów…. postawmy się w ich sytuacji obok domu ogrom paneli ..przecież można budowę elektrowni przesunąć trochę i po sprawie.

  7. Uważam, że w przypadku tak dużego przedsięwzięcia od rozmów z mieszkańcami powinno się zaczynać całą sprawę a nie wszystko pocichutku a w efekcie sprzeciwy i protesty. Ci ludzie tam mieszkają i ich zdanie powinno mieć znaczenie w całym postępowaniu. W wiekszych miejscowościach takie rzeczy nie przejdą po cichu a u nas jeszcze próbują.

  8. N i Babinicz vel polak2010. Jako, że nie mogę odpowiedzieć pod waszymi komentarzami to odpowiem w tym miejscu. Może zacznę od razu od deseru i Babinicza vel polaka2010. Co jest niby ,,chorego” w tym, że obaczyłem Ciebie publicznie i wyszło jak zakłamana osobą jesteś. To jest dopiero chore tworzyć 23 nicki, które same sobie odpowiadają i udają jakąś dyskusję,nie jest więcej myślących jak Ty a okazuje się, że musiałeś aż sam sobie odpisywać bo nikt za Tobą się nie wstawił. To jest dopiero żenujące.

    N. Pisałem już w sprawie nicków 100 razy. Ale widzę, że potrzeba 101. Nawet w tym linku do starszego artykułu w komentarzach napisałem dlaczego na konkurencyjnym portalu występuję jako Krzysztof Kaiser 2. Związane jest to z tym, że jak miałem tam też nick AntyPiS TP zostałem zablokowany od tym nickiem. Dlatego zmieniłem go na inny bo na tamtym nie mogłem pisać bo był zablokowany. Jako, że tutaj jestem znany jako AntyPiS i nie jestem blokowany pod tym nickiem tutaj występuję. Natomiast na konkurencyjnym portalu po prostu stałem się bardziej znany jako Krzysztof Kaiser 2 i dlatego przy tym nicku tam zostałem mimo, że już teraz mógłbym wrócić do AntyPiS-a bo portal przeszedł na nowy styl i zablokowane nickiem zostały odblokowane. Jeśli kogoś nie zaboli prawda to piszę pod jednym nickiem. Mam nadzieję, że wyjaśnione. Nie dam z siebie zrobić hipokryty dlatego takie zarzuty to nie do mnie 😉

      • Masz do mnie zarzuty no to Ci normalnie odpowiedziałem. Może coś więcej napiszesz dlaczego uważasz, że to co napisałem to hipokryzja. Jestem ciekaw bo ta Twoja wypowiedź brzmi jak taka rzucona na odczepnego i taka ogólnikowa jakbyś nei miał kontrargumentu na to co napisalem. A ja się będę czepiał. Wskaż mi gdzie sam sobie przeczę i gdzie nie gram w otwarte karty i pisze jak jest.

  9. przede wszystkim wszystko najpierw nalezy przeanalizowac z mieszkańcami, dziwi mnie fakt, ze wszyystko odbywa sie bez mieszkańców, darujmy sobie wójcie jakies spotkanie z rada gminy, a czym jest rada gminy? rada wójta z lisich jam, z pewnoscia , nie rada gminy lubaczów, to po pierwsze, czyż te grunty nie naleza w wiekszosci do kapituły lwowskiej?…naprawde nie spieszyłbym się z niczym…byc moze będzie jakis powrót….w koncu, na czym polega samorzad…otóż na tym, ze to my mieszkańcy mamy decydowac o wszystkim w naszej gminie…co robi Kapel, za nas wszystkich decyduje majac oparcie w slabych powiązanych przez rózne koligacje radnych…miały byc wiatraki w borowej górze….miała byc strzelnica w młodowie….skutecznie to radnym z wójtem na czele wyperswadowano….albo tu jest gmina lubaczowska….albo gmina lisijamska….proponuje niektórym radnym zastanowi sie…czy aby na pewno sa radnymi gminy…czy tez wójta….radnego odwolac nie mozna…ale przeciez z braku czasu, nie przestrzegajac podstawowego obowiązku radnego a to jest spotkania z mieszkańcaminpowinien sam sie zwolnic….i tak apropos…zaden radny gminy lubaczowskiej tago nie robi….to po co wy jestescie radnymi??…dla pieniedzy??..smutne….zrzeknijcie sie….

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here