W gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie będzie można obejrzeć ekspozycje „Solidarność” Ziemi Lubaczowskiej 1980–1981 i „Stan wojenny 1981–1983”. Wernisaż wystaw odbędzie się w najbliższą niedzielę – 16 stycznia o godz. 17:00.

Wystawa „Solidarność” Ziemi Lubaczowskiej 1980–1981 to próba opisania początków niezależnych związków zawodowych na terenie Lubaczowa i dzisiejszego powiatu lubaczowskiego. Na 10 planszach odnajdziemy informacje o genezie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na naszym terenie, o czołowych działaczach i inicjatywach podjętych w latach 1980–1981, aż do pamiętnej niedzieli, 13 grudnia 1981 r., kiedy w całej Polsce wprowadzono stan wojenny. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. regionalną i ogólnopaństwową prasę związkową, fotografie i dokumenty z lat 1980–1981 oraz pamiątki z internowania działaczy lubaczowskiej „Solidarności” z lat 1981–1982.

Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz zbiorów prywatnych, w tym przede wszystkim Pana Jerzego Czekalskiego – jednego z ośmiu członków lubaczowskiej „Solidarności”, którzy zostali internowani w grudniu 1981 r.
Autorem wystawy jest Dariusz Sałek, adiunkt w Dziale Historycznym Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Uzupełnieniem wystawy „Solidarność” Ziemi Lubaczowskiej 1980–1981 jest wystawa towarzysząca: „Stan wojenny 1981–1983”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Prezentuje ona podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w latach 1981–1983 w oparciu o zbiory m.in. Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN. Autorami wystawy są Karol Chwastek, Magdalena Duberi oraz Michał Miwa-Młot.

Na ekspozycji zobaczymy mundury z epoki: Milicji Obywatelskiej, funkcjonariusza Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej czy Ludowego Wojska Polskiego wypożyczone z Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie oraz z Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych przy Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie.

Obie wystawy czynne będą od 16 stycznia do 13 marca br. – informuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.

elubaczow.com, hp, Muzeum Kresów w Lubaczowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here