Początkiem grudnia w Rzeszowie odbyły się wybory władz wojewódzkich Nowej Lewicy na Podkarpaciu. Z naszego regionu wyłoniono Łukasza Rydzika na Wiceprzewodniczącego Rady Wojewódzkiej oraz Członka Rady Krajowej, a Anna Szczygieł-Hałucha została Członkinią Rady Wojewódzkiej.

Nowa Lewica jest połączeniem dwóch partii – Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny. Oba ugrupowania zostały frakcjami w ramach struktur nowej połączonej partii, a Statut podzielił władzę pomiędzy te dwa środowiska.

W kongresie uczestniczyli czołowi politycy: Krzysztof Śmiszek, Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak. Gośćmi spotkania byli prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wiceprezydent Krystyna Stachowska oraz Tomasz Kamiński wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Na 111 delegatów uprawnionych do głosowania, w wyborach uczestniczyło 93. W trakcie kongresu wyłoniono dwóch współprzewodniczących: Wiesława Buża z frakcji SLD oraz Michała Sztuka z frakcji Wiosna, Sekretarza Gabriela Zajdla, wiceprzewodniczących, członków Rady Wojewódzkiej oraz Rady Krajowej. Wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej został Łukasz Rydzik z Oleszyc. Na Członkinię Rady Wojewódzkiej wybrano m.in. Annę Szczygieł-Hałucha z Lubaczowa. Oznacza to, że nasz powiat będzie miał reprezentację zarówno na poziomie wojewódzkim jak i na szczeblu ogólnopolskim.

– Radni wybierani w wyborach samorządowych mają ogromny wpływ na lokalną politykę oraz podejmowane decyzje o inwestycjach, nowej infrastrukturze, kulturalnych wydarzeniach w regionie i wielu innych kwestiach. W polityce samorządowej brakuje nowych twarzy, które mogłyby mieć większy wpływ na środki wydatkowane na poziomie gmin czy powiatu. Brakuje młodych ludzi i kobiet, a reprezentacja wybieranych radnych gminnych często zupełnie nie odzwierciedla społecznego przekroju naszych mieszkańców. Dlatego im więcej nowych ludzi będzie się chciało włączyć w politykę samorządową, tym większe prawdopodobieństwo, że wszystkie potrzeby mieszkańców będą zrealizowane – tłumaczy Łukasz Rydzik.

W czasie konferencji omówiono również program Nowej Lewicy. Zakłada on m.in. poprawę transportu publicznego w województwie, ochronę ekologii w tym walkę ze smogiem, promocję in vitro oraz swobodny dostęp do aborcji. W uchwale przyjętej przez kongres określono programowe priorytety dla województwa. Podkreślono w nich kwestie godnej pracy, rozwoju nauki i dążenie do zrównoważonego rozwoju województwa. Uwagę zwrócono również na problemy w rolnictwie i w sektorze turystycznym, jak i postulaty prozdrowotne, zarówno dotyczące ochrony zdrowia czy trudnej sytuacji ratowników medycznych.

Ważnym zobowiązaniem stało się również zapewnienie nowych władz, że będą dążyć do odbudowania i uaktywnienia struktur Nowej Lewicy w każdym powiecie województwa. W związku z tym Łukasz Rydzik zachęca wszystkie chętne osoby, które chcą zaangażować się w politykę samorządową do zgłaszania się do niego mailowo rydzik.lewica@gmail.com lub przez FB facebook.com/lukaszrydzik.

AH, elubaczow.com

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here