Fot. Kadr z transmisji sesji Rady Miejskiej w Lubaczowie.

W 2022 r. w Lubaczowie wzrosną podatki od nieruchomości zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Uchwała wprowadzająca zmiany w opłatach przegłosowana została 30 listopada, na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Wzrostu podatków od nieruchomości spodziewają się mieszkańcy całej Polski. Przyczyną tego są rosnące ceny prądu i paliw. Wielu włodarzy wskazuje również na negatywny wpływ Polskiego Ładu na samorządy. W nowym roku gminy będą mogły ustalić wysokość podatku na maksymalnie 89 gr. za m kw. Wiele samorządów już zdecydowało się na ich zwiększenie. Taką decyzje podjęli również, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, lubaczowscy radni. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Opłata za budynek mieszkaniowych wzrośnie z 0,71 zł do 0,74 zł za m kw. Z kolei podatek od budynków służących działalności gospodarczej wzrośnie z 22,23 zł do 23,03 zł za m kw. Za budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym zwiększy się do 11,60 zł (z 11,20 zł) za m kw. Za te związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych trzeba będzie zapłacić 5,06 zł za m kw (z 4,88 zł). Natomiast stawka za pozostałe budynki, zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego wynosi 6,03 zł za m kw. (z 5,82 zł). Podatek nie zmienił się od budowli. W 2022 r. zapłacić będzie trzeba 2% ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Za grunty przedsiębiorcy zapłacą 0,87 zł od metra (z 0,84 zł). Za te pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych trzeba będzie zapłacić 5,08 zł od 1 ha powierzchni (4,90 zł w 2020 r.). Grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji i położone na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym podatek wynosi 0,73 zł od m kw. (z 0,70 zł). Stawka z 0,28 zł na 0,29 zł podniosła się w pozycji „pozostałe”.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

5 komentarze

  1. Obdzieraja nas z pieniedzy w swietle praw. Ja sie pytam dlaczego mam placic podatek od m2 mojego domu, wlasnego domu ktory stoi na mojej ziemi w swietle prawa? Pytam dlaczego mam placic za to ze nie mieszkam pod mostem!
    A Jak to sie mowi wladza sie wyzywi narod nie wazny…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here