W minioną sobotę (31.10) w Nowym Bruśnie odsłonięto tablicę informacyjną dotyczącą miejscowej cerkwi i zabytków oraz zaprezentowano folder poświęcony historii cmentarza. Wszystko w ramach podsumowania projektu zrealizowanego z programu „Wspólnie dla dziedzictwa” Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

O tym, że grono wolontariuszy przystąpiło do porządkowania cmentarza przy cerkwi w Nowym Bruśnie pisaliśmy niedawno. Teraz prace dobiegły końca i przyszedł czas na podsumowanie zrealizowanych działań. Okazją do tego było sobotnie spotkanie. W jego trakcie oficjalnie odsłonięto tablicę informacyjną, która stanęła przy cerkwi. Dzięki niej turyści mogą zapoznać się z planem Zespołu Cerkiewnego i miejscami, które znajdują się w pobliżu. Zaprezentowano także folder poświęcony historii tego miejsca.

Na cmentarzu greckokatolickim w Nowym Bruśnie, na którym znajdują się również nagrobki ewangelickie i rzymskokatolickie, oraz w jego otoczeniu znajduje się ok. 250 nagrobków powstałych w ludowym ośrodku kamieniarskim w Bruśnie Starym. Są to nagrobki ludności ruskiej (ukraińskiej) i polskiej Nowego Brusna oraz kolonistów niemieckich z Deutschbachu (ob. Polanka Horyniecka), powstałe w XIX i XX w.

Pomniki nagrobne posiadają zróżnicowane formy rzeźbiarskie, których twórcami byli miejscowi kamieniarze, a znajdujące się na nich inskrypcje zostały wykute w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, ruskim (ukraińskim), niemieckim i polskim. Nekropolia, mająca kształt długiego, 100-metrowego pasa obsadzonego w części dolnej lipami, nie jest ogrodzona. Przez kolejne dziesięciolecia, z braku opiekuna, została bardzo mocno zarośnięta poprzez samosiejki, krzewy, wśród których leżą połamane gałęzie zabytkowego drzewostanu – czytamy na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Prace zostały zrealizowane dzięki Wolontariuszom m.in. z Hufca ZHP Lubaczów, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Realizacją projektu zajęło się Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej we współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie. Partnerami zadania byli: elubaczow.com, Gmina Horyniec-Zdrój oraz Sołectwo Nowe Brusno.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

elubaczow.com, MZ

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here