Wizerunek gen. Stanisława Dąbka pojawi się na „Jedynce”

2

Na jednej ze ścian budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie powstaje mural. Będzie on przedstawiać patrona placówki – gen. Stanisława Dąbka, zasłużonego bohatera w walkach o Lubaczów w 1918 r.

Autorką muralu jest Magdalena Szpyt z Lubaczowa, absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2020 roku obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mirosława Sikorskiego i aneks z filmu animowanego pod kierunkiem prof. Roberta Sowy. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, a także projektowaniem i ilustracją.

Prace prowadzone przy „Jedynce” powstają w ramach projektu „Lubaczów w drodze do niepodległości” realizowanego przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, a dofinansowane są ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W ramach zadania zorganizowana zostanie także konferencja naukowo-historyczna, powstanie plenerowa wystawa wraz z katalogiem, odbędą się lekcje tematyczne i zobaczymy rekonstrukcje historyczną.

– Realizując projekt chcemy przybliżyć mieszkańcom powiatu lubaczowskiego osobę gen. Stanisława Dąbka, jego zasługi w walkach o Lubaczów oraz inne znane postaci i ich wkład w staraniach o wolną Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu – bitwy o Lubaczów w 1918 r. – wyjaśniają organizatorzy.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here