Powiat lubaczowski: Oszust podawał się za pracownika banku

0

Na terenie powiatu lubaczowskiego doszło do kolejnej próby oszustwa w ostatnim czasie. Tym razem dzwoniący podawał się za pracownika Departamentu Bezpieczeństwa Banku.

Na początku tygodnia do jednego z mieszkańców powiatu lubaczowskiego zadzwonił mężczyzna, który podawał się za pracownika Departamentu Bezpieczeństwa Banku. Dzwoniący, aby uwiarygodnić swoje słowa, przedstawił się z imienia i nazwiska oraz podał swój identyfikator. Następnie poinformował swojego rozmówcę o tym, że z jego konta został wykonany nielegalny przelew. Aby wyjaśnić sprawę prześle mu link do aplikacji dzięki, której będzie się mógł połączyć z bankiem. Chcąc zapobiec zgłoszeniu tego na policję fałszywy pracownik banku powiedział, że policja jest już poinformowana.

Na szczęście mieszkaniec powiatu lubaczowskiego wykazał się dużą rozwagą i zaraz po zakończonej rozmowie zadzwonił do swojego banku gdzie się dowiedział, że wszystko o czym mówił jego rozmówca jest nieprawdą.

Policja przypomina:

– Nie instalujmy aplikacji przesłanych nam przez nieznane osoby. Bardzo często oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

– Instytucje finansowe NIGDY nie proszą klientów o instalację oprogramowania do pomocy zdalnej. Jeżeli ktoś nas do tego namawia to prawdopodobnie oszustwo.

– Nie udostępniajmy nikomu poufnych danych, np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV.

– Nie podawajmy swoich danych logowania do systemu bankowego.

– Bądźmy czujni, nawet jeżeli osoba dzwoniąca do nas zna niektóre nasze dane (np. imię i nazwisko, numer karty bankomatowej, PESEL, adres zamieszkania).

Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać. Pamiętaj! Weryfikuj kto do Ciebie dzwoni i co pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here