Krosno, Oleszyce: Submisja Drewna Cennego zakończona sukcesem

0

Leśnicy z regionu podsumowali tegoroczną Submisję Drewna Cennego przeprowadzoną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Swoich nabywców znalazło prawie całe drewno, przeznaczone do sprzedaży.

Skład submisyjny w Oleszycach, fot. Nadleśnictwo Oleszyce

XXII Submisję Drewna rozstrzygnięto we wtorek (23.02). Sprzedano prawie 1769 m sześc., czyli ponad 99 procent oferowanego surowca, który był składowany m.in. na placu przy Nadleśnictwie w Oleszycach. W ofercie znalazły się wyselekcjonowane drzewa najwyższej jakości: dąb, jawor, jesion, modrzew, dąb czerwony, buk oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej  i wiązu. Drewno na przetarg wybierane było spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa miliony metrów sześciennych drewna, zatem pula submisyjna stanowi niecały promil tej masy.

O prawo zakupu ubiegało się 19 firm z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2026 zł za metr sześc., przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina – 2607 zł. Z kolei najwyższa cena jednostkowa wyniosła 22 681 zł za metr sześc. za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród. Zakupiła ją firma z Włoch.

– Analiza rynku drzewnego i wciąż zmieniających się trendów pozwoliła nam na wystawienie oferty, która znalazła uznanie w oczach nabywców, a najbardziej cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości. Warto zwrócić uwagę, że drewno sprzedane na submisji już w postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna, stąd zasłużony sukces. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od gospodarki drewnem. – mówiła obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Krośnieńska submisja jest jednym z najstarszych tego typu przetargów w kraju – odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku, ale wciąż pozostaje w sferze zainteresowań największych nabywców. 

AH, elubaczow.com, krosno.lasy.gov.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here