Uwaga na oszustów i domokrążców!

1

Chodzą po domach prosząc o drobną pomoc lub oferują różnego rodzaju produkty. Bez skrupułów manipulują starszymi osobami i odbierają oszczędności ich życia. Mowa o oszustach i domokrążcach. W ostatnich dniach w Lubaczowie pojawiły osoby, które wzbudziły niepokój wśród mieszkańców.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. George Becker, Pexels.

Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, oszuści znają wiele. Zazwyczaj przekonują odwiedzanego o swoich dobrych zamiarach lub okazji korzystnej dla niego. Czasem przedstawiają się za pracowników różnych instytucji. Podszywają się za gazownika, elektryka, pracownika socjalnego lub administracji czy wchodzą do domu pod pretekstem pozostawienia wiadomości sąsiadowi. Pamiętajmy, że jeśli zachowamy ostrożność i zdrowy rozsądek, mamy szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności.

W ostatnim czasie w Lubaczowie pojawiły się podejrzane osoby, które chodząc od mieszkania do mieszkania proponują wymianę drzwi wejściowych i proszą o wpłacenie zaliczki w wysokości 50 zł. O sprawie zaalarmowali nas mieszkańcy osiedla Słowackiego.

– Przestrzegamy przede wszystkim osoby starsze, by nie podejmowały pochopnie decyzji i nie podpisywały bez konsultacji np. z rodziną jakichkolwiek umów. W żadnym przypadku nie wpłacajmy choćby najmniejszej kwoty pieniędzy. – mówi Łukasz Margraf zarządzający wspólnotą mieszkaniową na os. Słowackiego w Lubaczowie.

Część mieszkańców mylnie może pomyśleć, że to inicjatywa spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. O opisywaną przez czytelników sytuację zapytaliśmy w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaczowie.

– Spółdzielnia Mieszkaniowa nigdy nie pośredniczy w wymianie czegokolwiek, co należy do obowiązków mieszkańców. Jeżeli wykonawcy zobowiązani są wykonywać jakieś prace w częściach wspólnych budynku np. klatkach schodowych, korytarzach piwnic, dokonują wymiany lub naprawy drzwi wejściowych do budynku, wówczas posiadają umowę ze Spółdzielnią. Spółdzielnia nie pobiera nigdy żadnych zaliczek od mieszkańców poprzez osoby obce i nigdy nie zgodziłaby się na taki proceder. Wszelkie wpłaty przez mieszkańców do Spółdzielni dokonywane są tylko i wyłącznie na konta bankowe (bezgotówkowo). – tłumaczy Janina Witkoś, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej
w Lubaczowie.

Pamiętajmy, by nie wpuszczać do mieszkań obcych dla nas osób. Bądźmy też czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznajomym. Jeśli zorientujemy się, że mamy do czynienia z oszustami, natychmiast zadzwońmy na policję.

AH, bm, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here