Po Wigilii na Pasterkę. W lubaczowskiej Konkaterze z chórem

0

Co roku, po Wigilii tłumy wiernych zmierzają do kościołów, by uczestniczyć w Pasterce – jednej z najważniejszych mszy w liturgii Kościoła katolickiego. Dlaczego tak wielu katolików jest chętnych do nocnego kolędowania?

Pasterka uroczyście rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale również nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Radośnie oznajmia narodziny Jezusa. Odprawiana jest w godzinach nocnych, zazwyczaj o północy, by wyrazić naszą niecierpliwość na przyjście Dzieciątka. Upamiętnia ona ubogich pastuszków, którzy zmierzali jako pierwsi do Betlejem, by powitać Pana. Stąd właśnie wzięła się jej nazwa.

Historia Pasterki sięga tysięcy lat wstecz. Pierwszą tego rodzaju mszę odprawił prawdopodobnie papież Grzegorz IV w IV wieku w replice betlejemskiej groty, odtworzonej na terenie obecnego Watykanu. Obecnie Pasterka nie jest tylko polską tradycją. Celebruje się ją także w Hiszpanii, Austrii, Irlandii Północnej, Bawarii oraz we Włoszech.

Skąd się wziął zwyczaj chodzenia o północy do kościoła?

Z całą pewnością Pasterka to wyjątkowa msza święta, inna niż wszystkie. Dla wielu osób Święta Bożego Narodzenia bez Pasterki są niepełne, dlatego uczestniczą w niej nawet te osoby, które w inne niedziele nie chodzą do kościoła. To wyjątkowe nabożeństwo daje poczucie wspólnoty i szczęścia,a nocne śpiewanie kolęd tworzy niezapomnianą atmosferę. Dla dzieci Pasterka jest również wielką atrakcją, bo wiele z nich nie idzie spać, tylko przyłącza się do czuwania dorosłych.

W lubaczowskiej Konkatedrze, jak co roku, Pasterka rozpocznie się o północy wniesieniem i złożeniem w żłóbku Dzieciątka Jezus. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie J.E. Ks. Bp Mariusz Leszczyński, a o oprawę muzyczną zadba chór Canzone

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here