Gmina Narol zagrożona Afrykańskim Pomorem Świń

0

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubaczowie wydał rozporządzenie, w którym określił obszar skażony afrykańskim pomorem świń, obejmujący miejscowości: Chlewiska, Kadłubiska, Lipie, Lipsko, Łukawica, Narol, Narol-Wieś, Podlesina, Gmina Narol.

O chorobie ASF w powiecie lubaczowskim informujemy już kolejny raz. Przypomnijmy, że początkiem sierpnia 2018 roku ognisko choroby Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto w gminie Cieszanów. Strefę zagrożenia udało się znieść dopiero w maju tego roku. Teraz zagrożona jest gmina Narol, a to wynik znalezienia padłego dzika na posesji w miejscowości Jeziernia Podbełżec w gminie Tomaszów Lubelski.

W związku z zaistniałą sytuacją Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubaczowie wydał rozporządzenie nr 2/2019 z dnia 28 czerwca 2019 r.,  w którym określił obszar skażony afrykańskim pomorem świń, obejmujący miejscowości: Chlewiska, Kadłubiska, Lipie, Lipsko, Łukawica, Narol, Narol-Wieś, Podlesina, Gmina Narol. Na obszarze skażonym zakazuje się:

  1. – przywożenia do gospodarstwa i wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie;
  2. – wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane;
  3. – wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar w celu handlu;
  4. – uboju świń na własny użytek bez poinformowania Powiatowego Lekarza Weterynarii Lubaczowie o tym fakcie w celu przeprowadzenia badania przedubojowego;
  5. – wywożenia z gospodarstwa padłych świń do zakładów utylizacyjnych bez uprzedniego poinformowania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie o tym fakcie, w celu pobrania prób do badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń;
  6. – prowadzenia targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt z udziałem świń;
  7. – prowadzenia polowań na obszarach obwodów łowieckich 52 pk i 53 pk, w ich częściach, objętych obszarem skażonym, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych prowadzonych z nakazu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie.

Dodatkowo na obszarze zagrożonym obowiązuje szereg ograniczeń.

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here