Milionowe straty po nawałnicy w gminie Oleszyce

2

Ponad pół godzinna burza z gardem zniszczyła kilka tysięcy hektarów różnych upraw. Temat strat związanych z nawałnicą, która 16 czerwca przeszła przez gminę Oleszyce, podjęły m.in. ogólnopolskie media.

W niedzielny (16.06) wieczór nad powiatem lubaczowskim przeszła gwałtowna burza z gradobiciem, która spowodowała ogromne straty głównie w rolnictwie i leśnictwie. Niemal w stu procentach zniszczone zostały uprawy zboża, kukurydzy, rzepaku, wikliny, plantacji truskawek czy malin. Na wielu plantacjach w tym roku zbiorów już nie będzie. Tylko nieliczne uprawy nie wymagają likwidacji.

Rolnicy liczą na odszkodowania. Do gminy trafiło już ponad 170 wniosków o oszacowanie strat. Burmistrz Oleszyc deklaruje, że wysłane już zostały pisma z prośbą o wsparcie do Wojewody Podkarpackiego i Premiera. Pomoc poszkodowanym deklaruje także starostwa lubaczowski, który kilka dni po nawałnicy wraz z specjalną komisją wyruszył w teren, by osobiście zapoznać się z rozmiarem strat i sytuacją plantatorów.

Straty szacują także leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce.

Przez teren leśnictwa szkółkarskiego Kolonia i części Leśnictw: Stare Sioło, Sucha Wola i Futory przeszła burza gradowa o niespotykanych rozmiarach i intensywności. Kule gradowe o wielkości piłek pingpongowych o ostrych krawędziach uszkodziły produkcję szkółkarską w ok. 80%. Główne szkody powstały w produkcji kontenerowej i gruntowej. Szkody polegają na: uszkodzeniu bądź złamaniu pączków (wierzchołkowych i bocznych), odłamaniu całych strzałek lub  pędów bocznych, oberwaniu liści i igieł, zranieniu, obiciu pędów, liści i igieł, wypłukaniu (odkryciu) systemów korzeniowych, a w produkcji sadzonek w gruncie również na zamuleniu sadzonek. – czytamy na stronie Nadleśnictwa Oleszyce.

W przypadku Szkółki Leśnej Kolonia w Starym Siole straty szacuje się do tej pory.

Artykuły o ogromnych stratach w uprawach pojawiły się nie tylko na łamach lokalnych mediów. Tematem zainteresowały się media regionalne, branżowi blogerzy i dziennikarze oraz ogólnopolskie stacje.

Zobaczcie relację TVP3 Rzeszów.

….

AH, elubaczow.com

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here