Program Triduum Paschalnego w lubaczowskich kościołach

0

Triduum Paschalne to dla katolików najważniejsze dni w ciągu roku. W tym czasie od Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej przeżywamy to wszystko co działo się z Panem Jezusem w Jego ostatnich chwilach przed ukrzyżowaniem i śmiercią, aż do zmartwychwstania. 

Fot. Sebastian Sęga, fb.com/konkatedrazamojskolubaczowska

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentu eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia po ostatniej wieczerzy Pan Jezus został aresztowany i poprowadzony przed najwyższego kapłana. Na pamiątkę tego we wszystkich katolickich kościołach sprawuje się wieczorem Mszę Wieczerzy Pańskiej, po której Najświętszy Sakrament przenosi się do „ciemnicy”, by tam Go adorować.

Wielki Piątek to dzień sądu nad Jezusem przez Wysoką Radę i Piłata, skazania Go i śmierci na krzyżu. W kościołach wspomina się to wszystko w nabożeństwie drogi krzyżowej, słuchając opisu Męki Pańskiej i adorując krzyż. Po skończonym nabożeństwie trwa czuwanie przy Grobie Pańskim.

W Wielką Sobotę Pan Jezus był złożony w grobie i wierni w kościele tego dnia adorują Najświętszy Sakrament właśnie w Grobie Pańskim. Tradycyjne poświęcenie pokarmów nie należy do liturgii Wielkiej Soboty. Dopiero wieczorem gromadzimy się w kościołach, by w najbardziej rozbudowanej i uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej rozpocząć radość ze Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Triduum Paschalne będziemy przeżywać w lubaczowskich kościołach.

W Konkatedrze w Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, a po niej adoracja do godz 22.00.
W Wielki Piątek o godz 12.00 odbędzie się Droga Krzyżowa dookoła kościoła, o 16.30 Nowenna do Bożego Miłosierdzia i o 17.00 Liturgia Wielkopiątkowa. Po niej całonocna adoracja. Od 20.00 – 24.00 będziemy mogli skorzystać ze spowiedzi w ramach Nocy Konfesjonałów.
W Wielka Sobotę o godz 7.00 Ciemna Jutrznia. Od 9.00 – 13.00 będziemy mogli poświęcić pokarmy, natomiast o godz 19.00 odbędzie się Liturgia Wigilii Paschalnej, której będzie przewodniczył ks. bp Marian Rojek.
W Niedzielę Wielkanocną o 6.00 procesja i Msza św. rezurekcyjna pod przewodnictwem ks. bp Mariusza Leszczyńskiego.

W parafii Św. Boromeusza w Wielki Czwartek Msza św. również o godz. 18.00, a po niej adoracja do godz. 22.00. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się od Drogi Krzyżowej dookoła kościoła o godz. 17.30. Po zakończonej liturgii adoracja potrwa do godz. 22.00. Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpocznie się o godz. 20.00, po jej zakończeniu adoracja. Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00.

mp, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here