Triduum Paschalne w Lubaczowie – program

0

W czwartek rozpocznie się Triduum Paschalne, w czasie którego będziemy wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku będzie ono wyjątkowe, nie będzie m.in. tradycyjnego święcenia pokarmów. Przedstawiamy program.

Fot. Sebastian Sęga, fb.com/konkatedrazamojskolubaczowska

Wielki Czwartek rozpocznie Msza Krzyżma św. w katedrze zamojskiej o godz. 10.00 odprawiana przez ks. Biskupa Ordynariusza i najbliższych współpracowników. W Lubaczowie uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej odprawiana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa odbędzie się o godzinie 18.00. W Liturgii uczestniczyć będą mogli przedstawiciele rodzin (po jednej osobie), które zamówiły intencje mszy św. Obostrzenie spowodowane jest zakazem zgromadzeń związanym z epidemią (5 osób na liturgii). Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy trwać będzie do godziny 20.00. Transmitowana będzie w telewizji kablowej i Internecie.

Wielki Piątek to dzień sądu nad Jezusem przez Wysoką Radę i Piłata, skazania Go i śmierci na krzyżu. W Lubaczowie przez cały dzień trwać będzie indywidualna Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Ciemna Jutrznia odprawiona zostanie o godz. 8.00. Odwołana została droga krzyżowa dookoła kościoła, która co roku odbywała się o godz. 12.00. O godz. 15.00 rozpocznie się Nowenna do Bożego Miłosierdzia wraz z koronką. Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpocznie się o godz. 16.30 Drogą Krzyżową. Liturgia adoracji krzyża nastąpi o godz. 17.00. Po niej odbędzie się peregrynacja krzyża ulicami miasta. Krzyż z kościoła św. Karola, który jest cudownym krzyżem ze Stanisławowa, zostanie umieszczony na platformie samochodowej i przejedzie ulicami Lubaczowa i okolic (ul. Kościuszki, ul. Orzeszkowej, ul. Słowackiego z osiedlem, ul. Mickiewicza, ul. Szopena, Bałaje, Antoniki, ul. Szpitalna, os. Piaski, ul. Abpa Baziaka, os. Mickiewicza, os. Unii Lubelskiej, ul. Wojska Polskiego, ul. Partyzantów, ul. Dąbka, Hurcze, Dąbków, Opaka, Osiedle Mazury, ul. Sobieskiego, Dąbrowa, ul. Lwowska, ul. Niemirowska, ul. 3 Maja, ul. Słoneczna, ul. Handlowa, ul. Wyszyńskiego, os. Jagiellonów, ul. Unii Lubelskiej, os. Legionów i powrót do kościoła św. Stanisława). W tym czasie kapłan będzie błogosławił domy i osiedla relikwiami krzyża świętego. Po nabożeństwie księża i siostry zakonne rozpoczną całonocną adorację i czuwanie przed Najświętszym Sakramentem wystawionym przy symboliczny Bożym Grobie. Wierni będą mogli się łączyć w modlitwie za pośrednictwem Internetu.

Wielką Sobotę Pan Jezus był złożony w grobie i wierni w kościele tego dnia adorują Najświętszy Sakrament. W Lubaczowie adoracja trwać będzie cały dzień. O godz. 8.00 rozpocznie się Jutrznia z Liturgii Godzin. Odwołane zostało tradycyjne poświęcenie pokarmów. Żywność błogosławiona w tym roku zostanie przez głowę rodziny przed śniadaniem wielkanocnym. Modlitwa, którą należy zmówić została zamieszczona na stronie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej: diecezja.zamojskolubaczowska.pl. Wodę święconą będzie można pobrać z Konkatedry i Sanktuarium.

Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 19.00.

Dzień Zmartwychwstania Pańskiego, w Wielkanoc o godz. 5:50 usłyszymy bicie dzwonów. Rezurekcja tradycyjnie rozpocznie się od godz. 6.00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Pozostałe Msze św. odprawiane będą od godz. 9.30.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here