Burmistrz Cieszanowa podziękował więźniom za pomoc w walce z ASF

1

Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadowrny udał się ze świątecznymi prezentami do Zakładu Karnego w Medyce, by podziękować w imieniu mieszkańców pracownikom i osadzonym za pomoc w usuwaniu skutków Afrykańskiego Pomoru Świń.

W sierpniu więźniowie z zakładu z Medyki pomagali w oczyszczaniu gospodarstw dotkniętych ASF. Dzięki ich zaangażowaniu i dobrej współpracy udało się sprawnie zlikwidować zagrożenie. Jak podkreśla Podkarpacki Urząd Wojewódzki przypadek cieszanowski jest jednym z nielicznych w Polsce, w którym w tak szybkim tempie udało się zlikwidować ognisko ASF. W gminie Cieszanów wykryto wtedy 6 ognisk choroby, dlatego też większość jej obszaru została objęta strefą kwarantanny. Żeby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu ASF na nowe tereny stosowano m.in. maty dezynfekcyjne. W likwidacji efektów choroby włączeni byli m.in. pracownicy i więźniowie Zakładu Karnego w Medyce, którym osobiście podziękowania składał burmistrz Zadworny.

Koszty poniesione przez gminę w związku z wystąpieniem ASF sięgnęły prawie 60 tys. Szacowane starty poniesione przez rolników to z kolei kilkaset tysięcy złotych. W trakcie akcji uśpiono ponad 500 sztuk świń. Do rolników wpłynęła pomoc ze strony województwa podkarpackiego. Na wniosek radnego wojewódzkiego Andrzeja Nepelskiego zarząd województwa przeznaczył dofinansowanie w kwocie 138 tys. zł dla najbardziej dotkniętych przez ASF rolników. Ponadto burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów na wniosek rolników umorzył im podatek rolny za III i IV kwartał 2018 roku.


1 komentarz

  1. Tego Burmistrza Cieszanowa to tylko podziwiac i wielki szacunek to jest Burmistrz dzis Medyka zaraz Rzeszow a tu Warszawa mozna widac ze mozna dzialac dla dobra gminy i mieszkancow inapeluje do tych co tak krzycza i krytykuja ludzie zastanowcie sie i nie wymyslajcie bajek bo zal was sluchac

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here