Radny wojewódzki Andrzej Nepelski o mijającej kadencji

9

Radny Andrzej Nepelski podsumował mijającą kadencję w Sejmiku  Województwa Podkarpackiego. Podczas wtorkowego (16.10) briefingu prasowego rozliczył się ze swojej aktywności przez ostatnie cztery lata.

Przypomnijmy, że Andrzej Nepelski, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, cztery lata temu startując z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego zdobył rekordowo duże poparcie (ponad 8 100 głosów) i objął mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W mijającej kadencji pracował w trzech komisjach: Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej, Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Rewizyjnej. Jak obiecywał w kampanii, już od samego początku był naszym „adwokatem” w sprawach powiatu lubaczowskiego i głośno upominał się o nasze interesy.

– Już w pierwszej debacie budżetowej zwróciłem uwagę, że występuje bardzo duża dysproporcja, jeżeli chodzi o rozwój województwa podkarpackiego. Ściana wschodnia, która jest biedniejsza i ściana zachodnia województwa, która jest na zdecydowanie wyższym etapie rozwoju – mówi Andrzej Nepelski.

Radny Andrzej Nepelski już na początku kadencji postanowił także zaprosić kolegów radnych do powiatu lubaczowskiego organizując u nas wyjazdowe posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. Radni odwiedzili wtedy m.in. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy i podjęli uchwałę o skierowaniu wniosku do Zarządu Województwa Podkarpackiego o przyznanie dotacji w wysokości 400 tys. zł z przeznaczeniem na remont budynku pralni i sal dydaktycznych tej placówki. W kolejnych latach przyznano zresztą wsparcie w podobnej wysokości. Nie była to jednak jedyna wizyta radnych na naszym terenie. W trakcie kadencji pojawiali się oni u nas kilkukrotnie. Tak było choćby w październiku 2016 roku, kiedy nasz powiat odwiedziła reprezentacja Komisji Rozwoju Regionalnego. Radni zapoznali się wtedy z głównymi problemami związanymi m.in. z dostępnością komunikacyjną naszego terenu. To właśnie sprawom infrastruktury komunikacyjnej radny Andrzej Nepelski poświęcił najwięcej swojej aktywności. Interpelował m.in. w sprawie przeprowadzenia remontów dróg wojewódzkich, budowy zjazdu z autostrady A4 w okolicach Korczowej, budowy mostu na rzece Szkło. Pytał co dalej z linią kolejową nr 101 i apelował o lepsze oznakowanie dróg wojewódzkich. Jak mówi, część z tych rzeczy udało się zrealizować, a kolejne będą przeprowadzone w najbliższym czasie (remont drogi z Lubaczowa do Horyńca-Zdroju, czy odcinka drogi z Zapałowa do Oleszyc.)

Jak mówi radny Andrzej Nepelski, podjął także działania mające na celu promocję ziemi lubaczowskiej na Podkarpaciu. Tu podaje przykład otwarcia wystawy dotyczącej naszego regionu w holu Urzędu Marszałkowskiego, wydania kaledndarzra ze zdjęciami naszych fotografów, czy organizacji bardzo dużej konferencji w Horyńcu-Zdroju i Baszni Dolnej, która miała przełożyć się na powstanie i aktywne działanie Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska. Właśnie powołanie tej organizacji Andrzej Nepelski traktuje jako „swój bardzo duży sukces”. Zauważa przy tym, że związek jest przygotowany do aplikowania o środki unijne i ma gotowe do zrealizowania projekty. Radny Nepelski podkreśla również, że „nasze gminy i powiat bardzo dobrze sobie radzą w pozyskiwaniu środków unijnych”. Jako przykład podaje rekordowo wysokie miejsca gminy Horyniec-Zdrój, czy powiatu lubaczowskiego w ogólnopolskich rankingach.

– To oznacza, że gminy i powiat potrafią dobrze pisać wnioski. Musicie państwo zrozumieć, że niczego nikt nigdzie nie załatwia. Żeby było dofinansowanie na inwestycje zaplanowane przez samorządowców, to muszą być dobrze przygotowane wnioski – mówi Andrzej Nepelski.

Podsumowując swoją kadencję radny Nepelski przypomina także, że był pomysłodawcą kilku innych inicjatyw, jak choćby spotkania lokalnych przedsiębiorców i samorządowców z przedstawicielami Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Centrum Obsługi Inwestora, poświęconemu m.in. promocji gospodarczej regionu. W ostatnim czasie skutecznie interweniował także w sprawie pomocy dla rolników z powiatu lubaczowskiego, których dotknął problem Afrykańskiego Pomoru Świń (Zarząd Województwa przeznaczył na ten cel 130 tys. zł) i wielu innych sprawach, które były „drobniejsze”, ale ważne dla mieszkańców. To on wnioskował także o przyznanie odznaczeń Zasłużony dla województwa podkarpackiego dla kardynała Mariana Jaworskiego i arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego.

– Okres ostatnich czterech lat nie był przeze mnie zmarnowany. Byłem radnym opozycji, ale opozycji konstruktywnej i muszę przyznać, że była bardzo dobra współpraca ze wszystkimi klubami, które są w sejmiku – podsumowuje A. Nepelski, który ubiega się o reelekcję jako lider listy PSL.

9 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here