Kardynał Marian Jaworski „Zasłużony dla województwa podkarpackiego”

0

Kardynał Marian Jaworski – arcybiskup senior Diecezji Lwowskiej odebrał w Krakowie odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Wyróżnienie wręczyli Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl i Przewodniczący Sejmiku – Jerzy Cypryś. Spotkanie miało bardzo kameralny charakter i odbyło się w mieszkaniu duchownego.

Fot. Tomasz Leyko, rzecznik prasowy UMWP.

Decyzja o przyznaniu wyróżnienia podjęta została przez radnych wojewódzkich w sierpniu. Teraz nastąpiło oficjalne, ale skromne przekazanie. Dokonali go marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś. Ze względu na wiek i stan zdrowia kardynała, uroczystość odbyła się w Krakowie, w domu gdzie mieszka kardynał Marian Jaworski. W podniosłej chwili uczestniczył również ks. Andrzej Stopyra, dziekan dekanatu lubaczowskiego.

Kardynał Marian Jaworski tuż po święceniach kapłańskich w 1950 roku przez 2 lata był wikariuszem parafii Basznia Dolna koło Lubaczowa. Na Podkarpacie powrócił w 1984 roku, kiedy to Papież Jan Paweł II powołał go na administratora apostolskiego polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 roku decyzją Jana Pawła II został metropolitą lwowskim. W 2008 roku złożył rezygnację z urzędu Metropolity Lwowskiego i uroczyście przekazał władzę w Archidiecezji Arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu. Od tego czasu kardynał Marian Jaworski jest Biskupem Seniorem, rezydentem Archidiecezji Krakowskiej.

Odznaka „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” nadawana jest jako wyraz uznania dla działalności i zasług dla rozwoju regionu. Pośród dotychczas uhonorowanych przez kapitułę osób znalazło się kilku duchownych m.in.: kardynał Adam Kozłowiecki, arcybiskupi Ignacy Tokarczuk i Józef Michalik oraz biskupi Kazimierz Górny i Edward Frankowski.

elubaczow.com, podkarpackie.pl, radio.rzeszow.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here