Starosta lubaczowski Józef Michalik podsumowuje kadencję

25

Dobiega końca kolejna kadencja starosty lubaczowskiego Józefa Michalika. W czwartek (18.10) odbędzie się ostatnia sesja Rady Powiatu Lubaczowskiego, której jednym z punktów będzie przedstawienie informacji z realizacji inwestycji w powiecie lubaczowskim w latach 2014-2018. Ich wartość to prawie 53 mln zł.

Fot. Archiwum

Na stronie internetowej powiatu lubaczowskiego opublikowano podsumowanie działań inwestycyjnych, jakie w latach 2014-2018 zrealizował samorząd powiatowy pod rządami starosty lubaczowskiego Józefa Michalika. Większość wydatków, które w sumie opiewają na prawie 53 mln zł, stanowiły głównie inwestycje w infrastrukturę drogową.

W kończącej się kadencji w naszym powiecie wyremontowano ponad 73 km dróg (w tym chodników) za prawie 41 mln. Największe inwestycje to: przebudowa drogi powiatowej Szczutków – Wielkie Oczy – Granica Państwa oraz przebudowa drogi powiatowej Cewków – Stary Dzików – Oleszyce. Jak podkreśla starosta lubaczowski mniejszych remontów było jednak znacznie więcej i były realizowane w każdej z gmin i w partnerstwie z nimi. Dla przykładu, tylko w gminie Horyniec-Zdrój na remonty dróg powiatowych i chodników przeznaczono w sumie ponad 8,8 mln zł, a w gminie Narol wyremontowano most na rzece Tanew w ciągu drogi powiatowej Lipsko – Huta Złomy. To właśnie inwestycje w infrastrukturę drogową są największym sukcesem mijającej kadencji Rady Powiatu Lubaczowskiego i starosty Józefa Michalika, a powyższe liczby robią wrażenie nie tylko na radnych opozycyjnych, ale także wśród innych starostów na Podkarpaciu.

Powiat lubaczowski zrealizował w ostatnich latach także cztery duże inwestycje oświatowe w placówkach, dla których jest organem prowadzącym. Przebudowano pralnię w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, kotłownię w Zespole Szkół w Oleszycach, budynek dydaktyczny w Zespole Szkół w Lubaczowie oraz boisko szkolne przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. Wydatki na ten cel osiągnęły poziom 6,6 mln zł.

Remontu i szybu windowego doczekał się także sam budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Jasnej w Lubaczowie, a przy Szpitalu Powiatowym wybudowano lądowisko dla helikopterów. Ponadto przebudowano część pomieszczeń parteru w budynku administracyjnym przy ul. Mickiewicza 45 w Lubaczowie. To kolejne milionowe inwestycje, na które pozyskano środki zewnętrzne.

Powiat lubaczowski realizował także inne projekty. Dzięki zadaniom takim jak „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo podkarpackie”, „ePrzyspieszenie w powiecie lubaczowskim – II etap”, „Podkarpacie stawia na zawodowców” oraz „Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji profesjonalny system doskonalenia nauczycieli w powiecie lubaczowskim”, za nieco ponad 2,5 mln zł, udało się m.in. utworzyć na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i leśnych 77 km ścieżek rowerowych, wprowadzić darmowy Internet, przeszkolić uczniów i nauczycieli ZS w Lubaczowie i Oleszycach oraz wyposażyć pracownie. Niedawno zakończono przebudowę dawnej świetlicy w Radrużu oraz rozpoczęto budowę magazynu muzealnego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na inwestycje zrealizowane w latach 2014-2018 powiat lubaczowski pozyskał dofinansowania: z Unii Europejskiej (12,01 mln zł), z budżetu państwa (18,56 mln zł), od samorządów gminnych (9,92 mln zł), z innych źródeł (0,42 mln zł). Środki własne powiatu wyniosły 11,82 mln zł.

Potwierdzeniem skuteczności działań starosty Michalika jest choćby bardzo wysoka pozycja powiatu lubaczowskiego w rankingu „Samorządowi liderzy inwestycji”, który opublikowała niedawno „Wspólnota”. W tej klasyfikacji powiat lubaczowski znalazł się na 41. miejscu na 314 zestawionych powiatów oraz rankingu wydatkowania środków unijnych, w którym zajęliśmy 66. miejsce na 305 sklasyfikowanych jednostek i pokonaliśmy dużo bogatsze powiaty, jak: krośnieński, ropczycko-sędziszowski, tarnobrzeski, jarosławski czy dębicki.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

25 komentarze

 1. Nasz Bob Budowniczy – drogi drogi i jeszcze raz drogi. Panu już podziękujemy. Środki unijne się wydatkuje ale trzeba też coś robić żeby ludzie tutaj chcieli zostać. Starość i skostniałość struktur starostwa widać na każdym kroku. Gdzie są młodzi? Wszyscy wyjechali….

   • Bardzo ciekawe twierdzenia!
    Skoro 4 kadencje nie potrafil przywieźć w worku nawet pol inwestora to …po prostu już człowieku nie próbuj!S
    Niech przyjda mlodzi bywali znajacy jezyki.
    W ilu targach uczestniczyl Starosta_..nie takich w Rzeszowie! Mamy zespol Szkol Kustronia…szkola w obrabiarkach CNG ile targow odwiedzili?
    Uruchamia sie kopalnie siarki! Gdyby na swiecie byla koninktura na ten pierwiastek napewno po drugiej stronie granicy dawno by jakiś Surkis dawno wydobywal!!!

  • Czy tak samo wypowiesz się np. na temat władzy wojewódzkiej na Podkarpaciu i marszałku Ortylu lub wójcie gminy, który ubiega się o kolejną kadencję z listy PiS? Jeśli ktoś rządzi dobrze i wygrywa kolejne wybory, to może trzeba pogodzić się z wolą większości bez względu na polityczne barwy?

   • Dziadek ? nie wygrywa wyborów, starostę wybierają radni, a że zazwyczaj na liście PSLu są ludzie których on na stołki dyrektorskie dał, to stoją za nim murem ?bo wiadomo. Tu nie ma znaczenia jakość rządzenia, tylko trzymania na kagańcu klika wiernych jak u Kaczyńskiego ?

    • A wiesz przynajmniej kim są radni obecnej kadencji w Radzie Powiatu? Owszem, jest tam kilkoro dyrektorów szkół podstawowych, ale te akurat podlegają pod gminy i starosta w kwestii obsadzania ich dyrektorów ma tyle do powiedzenia, co nic. Widać wszyscy macie problem polegający na tym, że nie potraficie docenić tego, że starosta skupia wokół siebie ludzi różnych poglądów i dzięki temu nie ma praktycznie żadnej opozycji. A do tego robi dobrą robotę – o czym w tekście powyżej.

     • Dlatego właśnie tak jest, bo ludzie to takie mało rozgarnięte osoby i głosują bo ten nauczyciel a ten dyrektor (czyli ktoś coś tam kojarzy nazwisko) i mamy to co mamy. To chyba najprostsza diagnoza wyborów w takim małym środowisku.

     • Wiem kim są radni z PSL – większość jest na łasce ? bo jak sam nie ma wpływu na jednostkę, to przez swojego wójta, lub inny ciąg przyczynowo skutkowy. Robert, bajek nie opowiadaj że to społeczne i niezależne jednostki ??? się liczy, a ją ? ?jak ??ski.

 2. Dziękujemy za robotę ?‍♂️ i pora na emeryturę. Nic przeciw nie mam, ale drogi młodych nie zatrzymają, szybciej wyjadą ✈️lub wylecą. Nowoczesnością i innowacją odstajemy tak daleko, że trzeba wielu lat by to dopędzić, kolejne 5 lat z dziadziem na staroście ? sprawi, że będziemy na poziomie innowacji za Ukrainą. Będziemy remontować wyremontowane drogi i oglądać kolejne książki ? typu 100 lecie remizy albo świetlicy. Promocja leży i kwiczy.

 3. Robuś. Odpuść sobie. Czy na pewno wiesz o czym mówisz ? Czy czułeś ” zapach” smażonych sznycli na klatce schodowej w starostwie. Czy byłeś szczęśliwym petentem wydziału komunikacji ? Jaki pan taki kram, tak się mówi. I chyba jest to projekcja ego pana starosty.

 4. Pewnie gdybyś miał kulę przykutą do nogi też byłbyś zadowolony ze taka ładna, okrąglutka. No i zawsze to lepsze niż sześcian. Obecna władza po prostu zarządza nędzą. I to jest moja opinia. Chcesz odniesienie do artykułu to napisz laurkę.

 5. Robert, ja cały czas się odnoszę do artykułu, szczególnie do ? zapisu
  Większość wydatków, które w sumie opiewają na prawie 53 mln zł, stanowiły inwestycje w infrastrukturę drogową.
  W kończącej się kadencji w naszym powiecie wyremontowano ponad 73 km dróg (w tym chodników) za prawie 41 mln.

  Drogi są najłatwiejszymi inwestycjami do których nie trzeba mieć nawet ? – każdy mając taką ilość dziurawych dróg by je naprawił, ja się pytam, gdzie kreatywność, gdzie strategia rozwoju, promocja, inwestorzy? ? Młodzi uciekają, a ? mówi, że ich zatrzyma że rozwija powiat itd. Podpowiadam, bo nie widać efektów, niech choć część radnych i ? sobie odpuszczą i idą na emeryturę i wpuszczą tych młodych, co blokują.

 6. Co ze starymparkiem ? Czy kiedyś coś z nim zrobią? Wszędzie budują parkingi a wkoło bruk, zieleni z latarka można szukać. Gdzie na spacer można z dzieckiem wyjść? Każdy płac zabaw to to samo. Starostwo przejęło park pod warunkiem otwarcia go i co? I nico…

Comments are closed.