Starosta lubaczowski Józef Michalik podsumowuje kadencję

25

Dobiega końca kolejna kadencja starosty lubaczowskiego Józefa Michalika. W czwartek (18.10) odbędzie się ostatnia sesja Rady Powiatu Lubaczowskiego, której jednym z punktów będzie przedstawienie informacji z realizacji inwestycji w powiecie lubaczowskim w latach 2014-2018. Ich wartość to prawie 53 mln zł.

Fot. Archiwum

Na stronie internetowej powiatu lubaczowskiego opublikowano podsumowanie działań inwestycyjnych, jakie w latach 2014-2018 zrealizował samorząd powiatowy pod rządami starosty lubaczowskiego Józefa Michalika. Większość wydatków, które w sumie opiewają na prawie 53 mln zł, stanowiły głównie inwestycje w infrastrukturę drogową.

W kończącej się kadencji w naszym powiecie wyremontowano ponad 73 km dróg (w tym chodników) za prawie 41 mln. Największe inwestycje to: przebudowa drogi powiatowej Szczutków – Wielkie Oczy – Granica Państwa oraz przebudowa drogi powiatowej Cewków – Stary Dzików – Oleszyce. Jak podkreśla starosta lubaczowski mniejszych remontów było jednak znacznie więcej i były realizowane w każdej z gmin i w partnerstwie z nimi. Dla przykładu, tylko w gminie Horyniec-Zdrój na remonty dróg powiatowych i chodników przeznaczono w sumie ponad 8,8 mln zł, a w gminie Narol wyremontowano most na rzece Tanew w ciągu drogi powiatowej Lipsko – Huta Złomy. To właśnie inwestycje w infrastrukturę drogową są największym sukcesem mijającej kadencji Rady Powiatu Lubaczowskiego i starosty Józefa Michalika, a powyższe liczby robią wrażenie nie tylko na radnych opozycyjnych, ale także wśród innych starostów na Podkarpaciu.

Powiat lubaczowski zrealizował w ostatnich latach także cztery duże inwestycje oświatowe w placówkach, dla których jest organem prowadzącym. Przebudowano pralnię w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, kotłownię w Zespole Szkół w Oleszycach, budynek dydaktyczny w Zespole Szkół w Lubaczowie oraz boisko szkolne przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. Wydatki na ten cel osiągnęły poziom 6,6 mln zł.

Remontu i szybu windowego doczekał się także sam budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Jasnej w Lubaczowie, a przy Szpitalu Powiatowym wybudowano lądowisko dla helikopterów. Ponadto przebudowano część pomieszczeń parteru w budynku administracyjnym przy ul. Mickiewicza 45 w Lubaczowie. To kolejne milionowe inwestycje, na które pozyskano środki zewnętrzne.

Powiat lubaczowski realizował także inne projekty. Dzięki zadaniom takim jak „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo podkarpackie”, „ePrzyspieszenie w powiecie lubaczowskim – II etap”, „Podkarpacie stawia na zawodowców” oraz „Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji profesjonalny system doskonalenia nauczycieli w powiecie lubaczowskim”, za nieco ponad 2,5 mln zł, udało się m.in. utworzyć na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i leśnych 77 km ścieżek rowerowych, wprowadzić darmowy Internet, przeszkolić uczniów i nauczycieli ZS w Lubaczowie i Oleszycach oraz wyposażyć pracownie. Niedawno zakończono przebudowę dawnej świetlicy w Radrużu oraz rozpoczęto budowę magazynu muzealnego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na inwestycje zrealizowane w latach 2014-2018 powiat lubaczowski pozyskał dofinansowania: z Unii Europejskiej (12,01 mln zł), z budżetu państwa (18,56 mln zł), od samorządów gminnych (9,92 mln zł), z innych źródeł (0,42 mln zł). Środki własne powiatu wyniosły 11,82 mln zł.

Potwierdzeniem skuteczności działań starosty Michalika jest choćby bardzo wysoka pozycja powiatu lubaczowskiego w rankingu „Samorządowi liderzy inwestycji”, który opublikowała niedawno „Wspólnota”. W tej klasyfikacji powiat lubaczowski znalazł się na 41. miejscu na 314 zestawionych powiatów oraz rankingu wydatkowania środków unijnych, w którym zajęliśmy 66. miejsce na 305 sklasyfikowanych jednostek i pokonaliśmy dużo bogatsze powiaty, jak: krośnieński, ropczycko-sędziszowski, tarnobrzeski, jarosławski czy dębicki.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

reklama

25 komentarze

 1. Nasz Bob Budowniczy – drogi drogi i jeszcze raz drogi. Panu już podziękujemy. Środki unijne się wydatkuje ale trzeba też coś robić żeby ludzie tutaj chcieli zostać. Starość i skostniałość struktur starostwa widać na każdym kroku. Gdzie są młodzi? Wszyscy wyjechali….

   • Bardzo ciekawe twierdzenia!
    Skoro 4 kadencje nie potrafil przywieźć w worku nawet pol inwestora to …po prostu już człowieku nie próbuj!S
    Niech przyjda mlodzi bywali znajacy jezyki.
    W ilu targach uczestniczyl Starosta_..nie takich w Rzeszowie! Mamy zespol Szkol Kustronia…szkola w obrabiarkach CNG ile targow odwiedzili?
    Uruchamia sie kopalnie siarki! Gdyby na swiecie byla koninktura na ten pierwiastek napewno po drugiej stronie granicy dawno by jakiś Surkis dawno wydobywal!!!

  • Czy tak samo wypowiesz się np. na temat władzy wojewódzkiej na Podkarpaciu i marszałku Ortylu lub wójcie gminy, który ubiega się o kolejną kadencję z listy PiS? Jeśli ktoś rządzi dobrze i wygrywa kolejne wybory, to może trzeba pogodzić się z wolą większości bez względu na polityczne barwy?

   • Dziadek 👴 nie wygrywa wyborów, starostę wybierają radni, a że zazwyczaj na liście PSLu są ludzie których on na stołki dyrektorskie dał, to stoją za nim murem 💰bo wiadomo. Tu nie ma znaczenia jakość rządzenia, tylko trzymania na kagańcu klika wiernych jak u Kaczyńskiego 🦆

    • A wiesz przynajmniej kim są radni obecnej kadencji w Radzie Powiatu? Owszem, jest tam kilkoro dyrektorów szkół podstawowych, ale te akurat podlegają pod gminy i starosta w kwestii obsadzania ich dyrektorów ma tyle do powiedzenia, co nic. Widać wszyscy macie problem polegający na tym, że nie potraficie docenić tego, że starosta skupia wokół siebie ludzi różnych poglądów i dzięki temu nie ma praktycznie żadnej opozycji. A do tego robi dobrą robotę – o czym w tekście powyżej.

     • Dlatego właśnie tak jest, bo ludzie to takie mało rozgarnięte osoby i głosują bo ten nauczyciel a ten dyrektor (czyli ktoś coś tam kojarzy nazwisko) i mamy to co mamy. To chyba najprostsza diagnoza wyborów w takim małym środowisku.

     • Wiem kim są radni z PSL – większość jest na łasce 👴 bo jak sam nie ma wpływu na jednostkę, to przez swojego wójta, lub inny ciąg przyczynowo skutkowy. Robert, bajek nie opowiadaj że to społeczne i niezależne jednostki 💰🐻💰 się liczy, a ją 👴 🤝jak 👴🦆ski.

 2. Dziękujemy za robotę 👷‍♂️ i pora na emeryturę. Nic przeciw nie mam, ale drogi młodych nie zatrzymają, szybciej wyjadą ✈️lub wylecą. Nowoczesnością i innowacją odstajemy tak daleko, że trzeba wielu lat by to dopędzić, kolejne 5 lat z dziadziem na staroście 👴 sprawi, że będziemy na poziomie innowacji za Ukrainą. Będziemy remontować wyremontowane drogi i oglądać kolejne książki 📚 typu 100 lecie remizy albo świetlicy. Promocja leży i kwiczy.

 3. Robuś. Odpuść sobie. Czy na pewno wiesz o czym mówisz ? Czy czułeś ” zapach” smażonych sznycli na klatce schodowej w starostwie. Czy byłeś szczęśliwym petentem wydziału komunikacji ? Jaki pan taki kram, tak się mówi. I chyba jest to projekcja ego pana starosty.

 4. Pewnie gdybyś miał kulę przykutą do nogi też byłbyś zadowolony ze taka ładna, okrąglutka. No i zawsze to lepsze niż sześcian. Obecna władza po prostu zarządza nędzą. I to jest moja opinia. Chcesz odniesienie do artykułu to napisz laurkę.

 5. Robert, ja cały czas się odnoszę do artykułu, szczególnie do 📝 zapisu
  Większość wydatków, które w sumie opiewają na prawie 53 mln zł, stanowiły inwestycje w infrastrukturę drogową.
  W kończącej się kadencji w naszym powiecie wyremontowano ponad 73 km dróg (w tym chodników) za prawie 41 mln.

  Drogi są najłatwiejszymi inwestycjami do których nie trzeba mieć nawet 🧠 – każdy mając taką ilość dziurawych dróg by je naprawił, ja się pytam, gdzie kreatywność, gdzie strategia rozwoju, promocja, inwestorzy? 🤔 Młodzi uciekają, a 👴 mówi, że ich zatrzyma że rozwija powiat itd. Podpowiadam, bo nie widać efektów, niech choć część radnych i 👴 sobie odpuszczą i idą na emeryturę i wpuszczą tych młodych, co blokują.

 6. Co ze starymparkiem ? Czy kiedyś coś z nim zrobią? Wszędzie budują parkingi a wkoło bruk, zieleni z latarka można szukać. Gdzie na spacer można z dzieckiem wyjść? Każdy płac zabaw to to samo. Starostwo przejęło park pod warunkiem otwarcia go i co? I nico…

Comments are closed.