Powiat lubaczowski wysoko w rankingu, wszystko dzięki inwestycjom

7

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” zaprezentowało właśnie wyniki najnowszego rankingu „Samorządowi liderzy inwestycji 2015-2017”. W klasyfikacji wyjątkowo wysoko wypadł powiat lubaczowski, a w wśród gmin – Horyniec-Zdrój, miasto Lubaczów i Cieszanów.

„Wspólnota” opublikowała właśnie wyniki najnowszego sondażu „Samorządowi liderzy inwestycji”, który prowadzi od wielu lat. Obecne zestawienie wydatków inwestycyjnych dotyczy lat 2015-2017 i porównuje je do wcześniejszych okresów. W klasyfikacji wyjątkowo dobrze wypadł powiat lubaczowski, który znalazł się na 41. miejscu na 314 powiatów zestawionych w rankingu. Sukces ten jednostka samorządowa zawdzięcza inwestycjom zrealizowanym w ostatnich trzech latach. Średnie wydatki inwestycyjne per capita w latach 2015–2017 wyniosły 190,69 zł. Złożyły się na nie m.in. liczne inwestycje drogowe, zadania zrealizowane w systemie ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz inwestycje w szkołach średnich podległych samorządowi powiatu.

Wśród gmin z powiatu lubaczowskiego warto zauważyć także wysokie pozycje gminy Horyniec-Zdrój (62. miejsce wśród gmin wiejskich na ponad 1,5 tysiąca sklasyfikowanych) oraz miasta Lubaczów (41. miejsce wśród 267 miast powiatowych) oraz gminy Cieszanów (168. miejsce na 590 w kat. miast innych).

Metoda rankingu „Wspólnoty” jest niemal identyczna, jak w ubiegłym roku i dwa lata temu. Jego twórcy brali pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2015–2017).

– W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

Z pełną treścią rankingu można zapoznać się na stronie wspolnota.org.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

7 komentarze

  1. Wybacz Pan Kracy, ale „Złożyły się na nie m.in. liczne inwestycje drogowe, zadania zrealizowane w systemie ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz inwestycje w szkołach średnich podległych samorządowi powiatu” – Rzeczywiście rozwój jak nic…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here