Wybory samorządowe 2018 – wiemy kiedy pójdziemy do urn

0

W niedzielę 21 października odbędzie się pierwsza tura tegorocznych wyborów samorządowych. Datę ogłosił w rozporządzeniu premier Mateusz Morawiecki, a to oznacza oficjalny start kampanii wyborczej.

Fot. Archiwum.

Z chwilą zarządzenia wyborów rusza kalendarz wyborczy. Od dziś można tworzyć komitety wyborcze oraz zawiadamiać właściwe organy o utworzeniu takich komitetów. Po przyjęciu zawiadomień przez organy wyborcze komitety mogą prowadzić agitację wyborczą i zbierać podpisy pod zgłoszeniem list kandydatów.

W jesiennych wyborach samorządowych wybierzemy 1547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów, w sumie 2477 organów wykonawczych gmin. Mieszkańcy poszczególnych gmin powiatu lubaczowskiego wybiorą w wyborach bezpośrednich czterech burmistrzów (Cieszanowa, Lubaczowa, Narola i Oleszyc) oraz czterech wójtów (Horyńca-Zdroju, gminy Lubaczów, Starego Dzikowa i Wielkich Oczu). W skali całego kraju do objęcia w gminach będzie dokładnie 39 256 mandatów radnego. Wybierzemy ponadto radnych powiatów i sejmików województw.

Jeśli do rozstrzygnięcia wyborów w któryś z gmin niezbędna będzie druga tura, to głosowanie odbędzie się 4 listopada.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here