Trzy województwa postanowiły wspólnie promować się „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”. O inicjatywie mówiono podczas środowej (11.07) konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie. Wystąpił na niej m.in. burmistrz Narola Stanisław Woś.

Gośćmi konferencji byli także Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta wraz z pracownikami urzędu marszałkowskiego oraz reprezentujący Podlasie – Andrzej Pleszuk dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP i Wojciech Borzym – burmistrz Drohiczyna. Gospodarzem był Piotr Pilch Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Konferencję rozpoczęło wspólne odsłonięcie logo „Kulinarnego szlaku wschodniej Polski”, które ma promować produkty i miejsca ważne na kulinarnej mapie trzech regionów. Logo zostało wybrane w wyniku konkursu, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Po to, żeby wspólnie promować nasz produkt regionalny musimy mieć wspólne logo czyli symbol, który nas identyfikuje. Mnie osobiście podoba się ta wizja mapy Polski, ze wschodu, od strony naszych województwa wychodzi widelec, który służy do jedzenia tych doskonałych produktów, którymi możemy się szczycić na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu. Te nasze smaki wschodu są inne niż w pozostałych częściach Polski. I to jest nasz atut, to nas wyróżnia – tylko musimy go umiejętnie promować. A razem możemy więcej – mówił członek zarządu województwa Piotr Pilch.

Kulinarny szlak wschodniej Polski to wspólna inicjatywa trzech regionów, które w 2016 roku zdecydowały, że chcą razem poprzez kulinarne dziedzictwo swych ziem dotrzeć do jak najliczniejszego grona odbiorców. Lubelszczyzna, Podkarpacie i Podlasie jednocześnie promują lokalne atuty, kulturę, atrakcje turystyczne i co najważniejsze – lokalnych producentów żywności tradycyjnej i ekologicznej najwyższej jakości.

Regiony zdecydowały się na wspólną promocję kulinarnych atutów, wspierają się wzajemnie w organizacji spotkań producentów wyrobów tradycyjnych i ekologicznych, którzy promują swoje produkty. Takie spotkania odbyły się już w Bychawie, Drohiczynie, Baszni Dolnej i Medyni Głogowskiej.

Podczas konferencji burmistrz Narola zachęcał do uczestnictwa w Jarmarku Galicyjskim „Smaki Roztocza”, który rozpoczyna się już w czwartek.

Galeria zdjęć, fot. Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP.

 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here