Golas, proziaki i ciasto drożdżowe – to tradycyjnie potrawy przygotowywane na Roztoczu Wschodnim. W sieci o ich przygotowaniu opowiada Renata Płoskoń z Folwarków w gminie Cieszanów.

Filmiki, które pojawiły się na kanale Smaczna Podróż są przygotowane w stylu programu kulinarnego. Promują one tradycje żywieniowe Roztocza, ale dają także bezpośrednie wskazówki, jak przygotować dania i co jest w nich wartościowego.

Z pierwszego odcinku projektu można dowiedzieć się czym są proziaki przednówkowe – tradycyjny chlebek sodowy, który pieczono, gdy zabrakło pieczywa. Kiedy i dlaczego go robiono? Jaka jest ich historia?

W drugim odcinku, razem z Renatą Płoskoń można przygotować golasa – danie z kaszy gryczanej, a także ciasto gryczano-czekoladowe.

W trzecim odcinku przedstawiono możliwości wykorzystania ciasta drożdżowego. Z filmiku dowiadujemy się jak przygotować ciasto bazowe i co można robić z nim dalej – przygotowując drożdżówki wytrawne i słodkie lub cebularze.

Za projektem „Smaczna podróż” stoi m.in. Stowarzyszenie Folkowisko, które zwróciło uwagę na niezwykły potencjał związany z wiedzą kulinarną gospodyń z terenu gminy Cieszanów, a szczególnie umiejętności i wiedzę pani Renaty z Folwarków.

Jej podejście do tradycyjnej kuchni Roztocza Wschodniego wykracza poza gotowanie standardowych dań. Renata Płoskoń zna wiele fantastycznych starych przepisów z wykorzystaniem zdrowych produktów, czy roślin pospolitych z łąk i lasów Roztocza Wschodniego – pisze Stowarzyszenie Folkowisko.

elubaczow.com, mat. pras

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here