X Przegląd Zespołów Kolędniczych „HERODY” już za nami

0

W niedzielę (28.01) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie już po raz dziesiąty kolędnicy z powiatu lubaczowskiego prezentowali ludowe tradycje „Herodów” Ziemi Lubaczowskiej. Najlepsza w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych okazała się młodzieżowa grupa ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju.

Fot. Robert Kryla.

Na scenie zaprezentowało się 6 grup. Po dokładnej ocenie jury w składzie Grażyna Bielec – instruktorka MDK w Lubaczowie, Janusz Mazur – kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Marek Majcher – nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie postanowiło przyznać i I nagrodę młodzieżowej grupie ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu Zdroju, która przedstawiła widowisko pt. „Herody”, będące adaptacją tekstów regionalnych. Grupa pracowała pod kierunkiem Agaty Nesterak. Uczniowie otrzymali 500 zł ufundowane przez Starostę Lubaczowskiego. II miejsce zdobył „Teatr Młodych” z Załuża, który otrzymał 300 zł. Z kolei III nagroda i 200 zł powędrowały do Teatrzyka „Wesoła Gromadka” z Oleszyc. Pozostałe zespoły nagrodzono wyróżnieniami, wszystkie grupy otrzymały dodatkowo kosze słodyczy.

W przerwie Przeglądu, podczas obrad jury, widzom czas umiliło trio: Laura Magierska, Marek Magierski i Benjamin Oxley, które wystąpiło z klimatycznym koncertem polskich kolęd.

Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody” powstał z inicjatywy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Konkatedrze lubaczowskiej, z fascynacji młodzieży i katechetów tradycją bożonarodzeniową i teatrem ludowym, jego klimatem. Celem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji ludowej, inspirowanie młodych ludzi do rozwijania zwyczajów ludowych poprzez tworzenie pewnych form wyrazów artystycznych.

Organizatorem Przeglądu było Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lubaczowie oraz Parafia Konkatedralna w Lubaczowie, MDK w Lubaczowie i Fundacja Pamięć i Tożsamość w Lubaczowie. Współorganizatorami byli Urząd Miejski w Lubaczowie, Urząd Gminy w Lubaczowie, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. Robert Kryla.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here