Lubaczowianie jeżdżą leczyć zęby do Jaworowa, bo tam taniej

7

O tym, że mieszkańcy powiatu lubaczowskiego korzystają z usług stomatologów na Ukrainie mówi się już od jakiegoś czasu. Najczęściej jeżdżą do pobliskiego Jaworowa przez przejście graniczne w Budomierzu. Leczenie zębów jest tam dużo tańsze, a standard podobny.

Fot. Archiwum.
Fot. Archiwum.

O sprawie pisze w obszernym artykule Gazeta Wyborcza, podając przykład lubaczowskiej urzędniczki Ewy, która dzięki poznaniu Ukrainki, wraz z mężem skorzystała z usług dentysty w Jaworowie.

– Zęby mi zaczęły lecieć już kilka lat temu. Podobnie jak mężowi. Do dentysty w Lubaczowie chodziliśmy tylko wtedy, kiedy ból wyganiał. Wszystko przez straszne ceny. Jedna wizyta, pół godziny wiercenia i 100-150 złotych. A żeby jeden ząb zrobić na cacy, to i ze trzy razy trzeba pójść na fotel – cytuje panią Ewa gazeta.

Okazało się, że ceny gabinetów na Ukrainie są cztery, pięć razy niższe. Urzędniczka wraz z mężem odwiedziła stomatologa osiem razy. Teraz mogą pochwalić się swoim uzębieniem, a do kontroli mają się zgłosić za rok. Wszystko kosztowało dwa i pół tysiąca złotych.

Autor artykułu postanowił sprawdzić także jak to wygląda na Ukrainie i wybrał się do Jaworowa. Tam dotarł do gabinetu Rościsława Nowosilskiego, którego cala rodzina zajmuje się stomatologią.

– Pierwszego pacjenta z Polski miałem w 2013 r. Chyba musiał być zadowolony, bo po nim zaczęli przyjeżdżać kolejni. Z roku na rok coraz więcej. Dziś już co piąty – szósty pacjent to Polak, który leczy u mnie zęby – mówi na łamach wyborczej Rościsław.

Polacy chwalą sobie ukraińskich stomatologów m.in. za czyste gabinety, profesjonalizm i wysoką kulturę osobistą. Jedni polecają ich drugim i tak usługi stają się coraz bardziej popularne.

W Jaworowie jest w sumie siedem prywatnych gabinetów dentystycznych, z których korzystają m.in. Polacy. Co ciekawe, odpływu pacjentów nie odczuwają stomatolodzy z Lubaczowa i okolic. Tłumaczą, że szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia jest bardzo tłoczno, bo do domów zjeżdżają Polacy, którzy zarabiają na Zachodzie, a tam usługi stomatologiczne są trzy razy droższe.

Pełna treść artykułu Gazety Wyborczej na stronie: wyborcza.pl.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

7 komentarze

 1. Post przede wszystkim uświadamiający:

  Przepraszam bardzo, artykuł na gazecie jest co najmniej tendencyjny. Akurat pracuję tu jako dentysta, pracuję też w innych miejscach. Każdy stomatolog wam to powie – takich co się leczyli poza granicami (nie tylko UA, też Słowacja, Czechy) Polski, bo taniej, szybciej itd. często strach jest przyjąć do gabinetu. Dlaczego? Otóż, dajmy na to zakażenie HIV, HCV czy jakimkolwiek innym wirusem typowym dla zawodów, gdzie wykonywane są zabiegi ambulatoryjne. Żeby nie było – nie twierdzę, że Polska to raj, a UA to syf, nie. Jednak, jakby nie patrzeć, mamy wyższe standardy, choć widziałem prace/gabinety z Kijowa czy Lwowa i były piękne, choć ceny (jeśli prawdziwe) to kosmos. Nie mniej jednak, ja takich pacjentów odsyłam, ze względu na roszczenia – bo most się „posypał” po miesiącu, a kosztował wcale nie tak tanio, bo „plomba” straciła kolor, bo boli i na ryzyko powikłań. Łatwiej jest pozwać Polaka do polskiego sądu niż użerać się z Ukraińcem, który dzisiaj pracuje tu, a jutro nie figuruje nigdzie. Przykro mi, takie poprawianie po kimś to najgorsza robota, bo pacjent jest zdenerwowany, rozczarowany, raz już zapłacił, a korekty są zawsze drogie.

  Abstrahując od Ukrainy – Niemcy ze wschodnich landów jeżdżą do Wrocka, Krakusy jeżdżą na Słowację, a wielu ludzi z Bielska leczyło się w Czechach, słyszałem o Szwedach latających do Rzeszowa. Cóż, wolny rynek 🙂

 2. Witam,
  z czystym sumieniem mogę polecić klinikę stomatologiczną w Lwowie Symbiotyka. Piszę klinikę ponieważ nie jest to zwykły gabinet jak większość takich instytucji. Jest to miejsce gdzie można załatwić wszystko pod jednym dachem. Robiłem tam pełne leczenie ortodontyczne, higienę jamy ustnej oraz potem koronki. Profesjonalny i miły personel, usługi na najwyższym poziomie, nowy sprzęt, bardzo ładny wygląd samej kliniki, bardzo dobre ceny, pełen zakres usług to zdecydowanie cechy tej kliniki.
  Dal zainteresowanych przesyłam link do strony symbiotyka.com/pl/

 3. Mogę polecić EXPERT klinikę stomatologiczną w Lwowie !!!!! Leczenie na najwyzszym europejskim poziomie ,wykonuja wszystkie zabiegi dentystyczne kompetetnie z fachowym rozwiazaniem problemu ,tanie loty do Lwowa, Terminy elastyczne,Super gabinety ,pelny profesjonalizm lekarzy,czysto,bezbolesnie i rewelacyjne ceny. Wlasciciel wklada cale serce zeby pacjet byl zadowolony.Polecam wszystkim ktorym zalezy na wlasnym usmiechu, to byl trafny wybor.

 4. Witam,
  Byłem w Lwowie w lato 2018r. specjalnie rozpoznać realia wstawienia implantów u Ukraińskich specjalistów. Poświęciłem cały dzień i od rana zdążyłem odwiedzić 6 klinik z tą specjalizacją, przeważnie są w centrum Lwowa. Na piechotkę bo całe centrum Lwowa to był jeden wielki korek. W pierwszej klinice zrobiłem pentagram 3D koszt 600 grywien. Konsultacje ok.do 300 grywien. -Wnioski, będzie taniej jak się wybierze system na bazie producentów Rosji Ukrainy ewent. Białoruski. Jak mi tłumaczyli to w razie późniejszych komplikacji w Polsce raczej tego nikt nie naprawi. A ceny implantów które są używane w Europie są niewiele co tańsze od tych cen w Polsce. Jak miałbym doliczyć kurs z Warszawy ok. 3 wycieczki samochodem to opłacalność zrobiła mi się niewielka, tym bardziej że z czasem u mnie skrucho, choć z moją ilością implantów do wstawienia to może i taniej. Tylko nie wkręcą mi takiej ilości za jednym razem. Góra i dół w paru lokalizacjach. To moje zdanie, ja odpuściłem zrobię w Polsce, chociaż mam jakąś gwarancję w miejscu zamieszkania i speca pod ręką. Pozdrawiam.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here