16.11.2017r. godz. 13:00 - Aniela Mrówka - mistrzyni unikalnego śpiewu i kontynuator obrzędów ludowych pogranicza nadsańskiego"

Lubaczowianie jeżdżą leczyć zęby do Jaworowa, bo tam taniej

 · 13 grudnia 2016 o 18:06 · 5 komentarzy · czas czytania: 2 minutes

O tym, że mieszkańcy powiatu lubaczowskiego korzystają z usług stomatologów na Ukrainie mówi się już od jakiegoś czasu. Najczęściej jeżdżą do pobliskiego Jaworowa przez przejście graniczne w Budomierzu. Leczenie zębów jest tam dużo tańsze, a standard podobny.

Fot. Archiwum.

Fot. Archiwum.

O sprawie pisze w obszernym artykule Gazeta Wyborcza, podając przykład lubaczowskiej urzędniczki Ewy, która dzięki poznaniu Ukrainki, wraz z mężem skorzystała z usług dentysty w Jaworowie.

– Zęby mi zaczęły lecieć już kilka lat temu. Podobnie jak mężowi. Do dentysty w Lubaczowie chodziliśmy tylko wtedy, kiedy ból wyganiał. Wszystko przez straszne ceny. Jedna wizyta, pół godziny wiercenia i 100-150 złotych. A żeby jeden ząb zrobić na cacy, to i ze trzy razy trzeba pójść na fotel – cytuje panią Ewa gazeta.

Okazało się, że ceny gabinetów na Ukrainie są cztery, pięć razy niższe. Urzędniczka wraz z mężem odwiedziła stomatologa osiem razy. Teraz mogą pochwalić się swoim uzębieniem, a do kontroli mają się zgłosić za rok. Wszystko kosztowało dwa i pół tysiąca złotych.

Autor artykułu postanowił sprawdzić także jak to wygląda na Ukrainie i wybrał się do Jaworowa. Tam dotarł do gabinetu Rościsława Nowosilskiego, którego cala rodzina zajmuje się stomatologią.

– Pierwszego pacjenta z Polski miałem w 2013 r. Chyba musiał być zadowolony, bo po nim zaczęli przyjeżdżać kolejni. Z roku na rok coraz więcej. Dziś już co piąty – szósty pacjent to Polak, który leczy u mnie zęby – mówi na łamach wyborczej Rościsław.

Polacy chwalą sobie ukraińskich stomatologów m.in. za czyste gabinety, profesjonalizm i wysoką kulturę osobistą. Jedni polecają ich drugim i tak usługi stają się coraz bardziej popularne.

W Jaworowie jest w sumie siedem prywatnych gabinetów dentystycznych, z których korzystają m.in. Polacy. Co ciekawe, odpływu pacjentów nie odczuwają stomatolodzy z Lubaczowa i okolic. Tłumaczą, że szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia jest bardzo tłoczno, bo do domów zjeżdżają Polacy, którzy zarabiają na Zachodzie, a tam usługi stomatologiczne są trzy razy droższe.

Pełna treść artykułu Gazety Wyborczej na stronie: wyborcza.pl.


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
„Lubaczów – Jaworów dwa potencjały wspólna szansa” – zobacz spot
Manewry wojsk NATO niebawem niedaleko Lubaczowa
Lubaczów: Prace przy przebudowie Rynku ruszyły pełną parą – zobacz zdjęcia!

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (5)
qaz 13.12.2016 ~ 18:19:32
IP: 31.1.***.***

I tak najlepszy jest Wasyl z Niemirowa

olo 13.12.2016 ~ 22:35:12
IP: 31.175.**.**

Droga Redakcjo jestem pod wrażeniem jakich ludzi za przykład podajecie … p. Ewe która kupuje przemycane papierosy, idzie do dentysty jak tylko coś boli i ma ziomalke z UA bo ta ma dzieci w tym samym wieku – hahaha

blbablar 13.12.2016 ~ 23:20:21
IP: 195.74.**.**

Post przede wszystkim uświadamiający:

Przepraszam bardzo, artykuł na gazecie jest co najmniej tendencyjny. Akurat pracuję tu jako dentysta, pracuję też w innych miejscach. Każdy stomatolog wam to powie – takich co się leczyli poza granicami (nie tylko UA, też Słowacja, Czechy) Polski, bo taniej, szybciej itd. często strach jest przyjąć do gabinetu. Dlaczego? Otóż, dajmy na to zakażenie HIV, HCV czy jakimkolwiek innym wirusem typowym dla zawodów, gdzie wykonywane są zabiegi ambulatoryjne. Żeby nie było – nie twierdzę, że Polska to raj, a UA to syf, nie. Jednak, jakby nie patrzeć, mamy wyższe standardy, choć widziałem prace/gabinety z Kijowa czy Lwowa i były piękne, choć ceny (jeśli prawdziwe) to kosmos. Nie mniej jednak, ja takich pacjentów odsyłam, ze względu na roszczenia – bo most się „posypał” po miesiącu, a kosztował wcale nie tak tanio, bo „plomba” straciła kolor, bo boli i na ryzyko powikłań. Łatwiej jest pozwać Polaka do polskiego sądu niż użerać się z Ukraińcem, który dzisiaj pracuje tu, a jutro nie figuruje nigdzie. Przykro mi, takie poprawianie po kimś to najgorsza robota, bo pacjent jest zdenerwowany, rozczarowany, raz już zapłacił, a korekty są zawsze drogie.

Abstrahując od Ukrainy – Niemcy ze wschodnich landów jeżdżą do Wrocka, Krakusy jeżdżą na Słowację, a wielu ludzi z Bielska leczyło się w Czechach, słyszałem o Szwedach latających do Rzeszowa. Cóż, wolny rynek :)

hmm 14.12.2016 ~ 21:45:50
IP: 94.254.***.**

Nie wiem czy tak taniej bo 2500zł / 8 wizyt = 312,5zł / 2 osoby = wychodzi jak w Polsce

Karol 25.07.2017 ~ 11:26:38
IP: 89.64.**.**

Witam,
z czystym sumieniem mogę polecić klinikę stomatologiczną w Lwowie Symbiotyka. Piszę klinikę ponieważ nie jest to zwykły gabinet jak większość takich instytucji. Jest to miejsce gdzie można załatwić wszystko pod jednym dachem. Robiłem tam pełne leczenie ortodontyczne, higienę jamy ustnej oraz potem koronki. Profesjonalny i miły personel, usługi na najwyższym poziomie, nowy sprzęt, bardzo ładny wygląd samej kliniki, bardzo dobre ceny, pełen zakres usług to zdecydowanie cechy tej kliniki.
Dal zainteresowanych przesyłam link do strony symbiotyka.com/pl/

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Przeżyjmy to jeszcze raz – zobaczcie spot z Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X