„Wesoła Gromadka” z Oleszyc z główną nagrodą przeglądu „Herody”

0

W niedzielę (24.01) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie już ósmy raz grupy kolędnicze z powiatu lubaczowskiego prezentowały ludowe tradycje „Herodów” ziemi lubaczowskiej. Najlepszy w VIII Dekanalno-Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych HERODY, okazał się Teatrzyk Dziecięcy „Wesoła Gromadka”, działający przy Miejsko-Gminym Ośrodku Kultury w Oleszycach.

Fot. Iwona Buczko
Fot. Iwona Buczko

Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody” powstał z inicjatywy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Konkatedrze Lubaczowskiej, z fascynacji młodzieży i katechetów tradycją bożonarodzeniową, teatrem ludowym, jego klimatem. Przedsięwzięcie jest adresowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dzieci i młodzieży zgromadzonej w domach kultury, świetlicach środowiskowych lub spontanicznie organizujących się z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Przegląd ma na celu prezentację zachowanej tradycji ludowej „Herodów” ziemi lubaczowskiej, inspirowanie młodego pokolenia do kultywowania i rozwijania obyczajów ludowych, a także poznawania tradycji literackich i teatralnych oraz poszukiwanie nowych form wyrazu dla przedstawień religijnych.

W tegorocznym przeglądzie wystąpiło 7 grup. Wszystkim spektaklom bacznie przyglądało się jury. Oceniając poszczególne przedstawienia jurorzy brali pod uwagę przede wszystkim wykonanie pastorałek, kolęd i tekstów bożonarodzeniowych, oryginalność i pomysłowość wystąpienia oraz zgodność z tradycją. Na ocenę wpłynęło także m.in. wykorzystanie rekwizytów.

Zwycięzcą tegoroczej edycji został Teatrzyk Dziecięcy „Wesoła Gromadka”, działający przy MGOK w Oleszycach. Dzieci i młodzież zaprezentowały widowisko herodowe, oparte na historycznym przekazie prapradziadka jednego z młodych aktorów. W nagrodę teatrzyk otrzmał statuetkę, dyplom, 500 zł i kosz słodyczy.

Laureatem drugiego miejsca został Zespół „Rudniacy” z Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej, który otrzymał dyplom, statuetkę, kosz słodyczy i nagrodę pieniężną 300 zł. Trzecia nagroda trafiła do Zespołu Kolędniczego z Załuża – filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Załużu. W nagrodę zespół otrzymał dyplom, statuetkę, kosz słodyczy i nagrodę pieniężną 200 zł.

Wyróżnienia (kosze słodyczy, dyplomy i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł) otrzymali: Grupa Małych Form Teatralnych z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie, Teatrzyk „Przyjaciele” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Baszni Dolnej – filia w Opace i Zespół Kolędniczy z Załuża – Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu. Wyróżnienie specjalne otrzymał Zespół „Dąbrowianie” ze Świetlicy działającej przy Centrum Integracji Społecznej w Dąbrowie.

Gośćmi pecjalnymi imprezy, ktorzy koncertowali po konkursowych występach byli: Sekstet Dęty z Cieszanowa i zespół młodzieżowy „Ruah Ellohim”, działający przy parafii św. Stanisława w Lubaczowie. Organizatorem Przeglądu była Parafia Konkatedalna w Lubaczowie wraz z Fundacją „Pamięć i Tożsamość”, Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie i Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie. Sponsorem nagród było m.in. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie i Urząd Miejski w Lubaczowie.

elubaczow.com, lubaczow.powiat.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here