W hołdzie gen. Stanisławowi Dąbkowi

0

Stanisław Dąbek był mieszkańcem gminy Lubaczów, pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego, dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej. W hołdzie za jego miłość do ojczyzny, patriotyzm i bohaterstwo, w 75. rocznicę jego śmierci w Lubaczowie i okolicach odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne.

 

Pięciodniowe obchody uczciły pamięć gen. Stanisława Dąbka. Odbyły się Msze Święte, bieg jego imienia, konkurs „Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej” oraz projekcie filmu „Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939”. W ramach uroczystości, 25 września w Dąbkowie (miejscowość zawdzięcza swoją nazwę generałowi) poświęcono miejsce pod pomnik-obelisk, na którym umieszczone zostaną trzy tablice pamiątkowe: pierwsza nawiązywać będzie do postaci gen. Stanisława Dąbka, druga odsłonięta zostanie ku czci ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów z miejscowości Dąbków i Opaka, zaś trzecia nawiązywać będzie do ofiar represji sowieckich i niemieckich oraz poległych w czasie II wojny światowej.

Ponadto, podczas 52. sesji Rady Gminy Lubaczów, na prośbę Wiesława Kapla – wójta gminy Lubaczów, nadano tytuł Honorowego Obywatelstwa Gminy Lubaczów gen. Stanisławowi Dąbkowi. Podczas obrad dr Zygmunt Kubrak – senior, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie przybliżył postać wyróżnionego wygłaszając okolicznościowy wykład połączony z prezentacją multimedialną.

 

W ostatni dzień obchodów (27.09) delegacja szkół z terenu Miasta i Gminy Lubaczów udała się do miejsc związanych z generałem. W jej ramach odwiedzono dom gen. Stanisława Dąbka w Dąbkowie, tablicę pamiątkową pod Ratuszem w Lubaczowie, grób rodziców generała na cmentarzu komunalnym oraz koszary wojskowe w Lubaczowie. Następnie uczestnicy poszli do Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu, gdzie została odsłonięta tablica na pamiątkę posadzenia w 1938 r. dębów przez płk. Stanisława Dąbka. Po południu w świetlicy wiejskiej w Opace odbył się wieczór wspomnień, podczas którego dr Zygmunt Kubrak – autor publikacji „Generał Stanisław Dąbek (1892-1939)”, przedstawił biografię Stanisława Dąbka i jego związki z Ziemią Lubaczowską.

elubaczow.com, I.H.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here