Minister kultury docenił biblioteki – lubaczowska placówka wśród nagrodzonych

7

W miniony piątek (07.03) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył wyróżnienia laureatom rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” oraz dyplomy za zasługi dla promocji czytelnictwa. Wśród nagrodzonych znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, a wyróżnienie odebrała dyrektor placówki Katarzyna Pelc-Antonik wraz z burmistrz miasta Marią Magoń.

O wysokiej pozycji lubaczowskiej instytucji w rankingu bibliotek pisaliśmy w listopadzie w artykule „MBP w Lubaczowie bardzo wysoko w rankingu bibliotek Rzeczpospolitej. Teraz przyszedł czas na nagrody i wyróżnienia przyznawane przez ministra kultury, które przyznano podczas uroczystości  w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie. Spotkanie było także okazją do podsumowania stanu bibliotek i czytelnictwa w naszym kraju.

Badania prowadzone przez Bibliotekę Narodową pokazują, że nareszcie w czytelnictwie „coś drgnęło”. Oczywiście, jestem daleki od satysfakcji, ale niewątpliwie niekorzystna tendencja zaczyna  się zmieniać i musimy zrobić wszystko, żeby to zjawisko wzmocnić. Wzrost liczby wypożyczeń i osób korzystających z bibliotek to przede wszystkim zasługa rzetelnej pracy bibliotekarzy – ich wysiłki przynoszą efekty, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Wszystkim pragnę za to bardzo podziękować – powiedział minister Bogdan Zdrojewski.

W 2012 r. udało się zahamować trwający od 9 lat spadek liczby wypożyczeń w bibliotekach – w porównaniu z rokiem 2011 wypożyczono lub udostępniono na miejscu o 287 tysięcy książek więcej. O 0, 2 proc. wzrosła liczba zarejestrowanych użytkowników bibliotek (dla porównania – w 2011 r. spadek o 2,1%, w 2010 r. spadek o 2,2%). Do ponad 73 mln zł wzrosły wydatki na zakup nowości dla bibliotek – to o 13,4% więcej niż w roku 2011 (prawie 65 mln ). Ogółem do bibliotek publicznych zakupiono 3 mln książek, w tym milion za środki pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W porównaniu z poprzednim rokiem oznacza to wzrost o 7,8%.

W czasie gali minister Bogdan Zdrojewski nagrodził pierwszą dziesiątkę laureatów Rankingu Bibliotek, organizowanego przez Instytut Książki we współpracy z „Rzeczpospolitą”. Wśród nagrodzonych (7. miejsce w rankingu) znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, którą reprezentowała dyrektor Katarzyna Pelc-Antonik i burmistrz miasta Maria Magoń.

elubaczow.com, hp, MBP Lubaczów, mkidn.gov.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

7 komentarze

  1. Jestem zwykłym mieszkańcem tego miasta, pracującym zagranicą ale lubiącym to miasto i tak sobie oceniłem ostatnich kilkanaście newsów z oficjalnej strony miasta z mojego punktu widzenia. Mam nadzieję że nie skasujecie tego posta.

    Uroczyste wręczenie nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla promocji czytelnictwa – przeciętnego mieszkańca nic to nie obchodzi, –
    Zmiana organizacji ruchu PKS w Lubaczowie – wyprzedają wszystko co się da, kolejny minus
    Biegacze z Lubaczowa na 12-Godzinnym Podziemnym Biegu Sztafetowym w Bochni – brawa dla sportowców ale ile w tym zasługi miasta?

    Znamy nowego Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej – przeciętnego mieszkańca nic to nie obchodzi

    Nowa uchwała Rady Miejskiej w Lubaczowie pomoże potrzebującym w zakresie dożywiania – pewnie i tak dla wybranych

    Na oddziale dziecięcym w szpitalu w Lubaczowie pojawiły się regały z książkami – plus

    Młodzik Młodszy IV w Biłgoraju – poziom sportu w mieście jest na żenującym poziomie, a właściewie go brak, tyle hal, boisk, orlików ale klubu jakiegoś i systemu szkolenia nie ma

    Czipowanie psów – obowiązek

    Malarstwo Adama Styki gości w Galerii Oficyna w Lubaczowie – jw, mało co kogo to interesuje

    Grażyna Bielec o swoich pasjach, nie tylko teatralnych – jw

    Mieszkańcy Lubaczowa, Przyjaciele Biblioteki !!! – akcja, nie mamy na ksiązki to je wyłudźmy od ludzi

    „Ile razem dróg przebytych” – wspomnienia nauczycieli o ich pracy zawodowej tworzące obraz oświaty w Lubaczowie … – kogo to interesuje?? może napiszemy tekst o mieszkańcach za granicami kraju, Jak tworzymy swój kraj na obczyźnie… albo powody dla których musiałem wyjechać

    70. Rocznica Rzezi Wołyńskiej – miasto partnerskie z Jaworowem,,, ręce opadają

    Podsumowując w mieście nie dzieje się NIC, zapiziała dziura bez tradycji i przyszłości, robi się ciepło to się pewnie emigracja zwiększy a władze będą się cieszyć ze bezrobocie spada…

  2. w tym mieście nikogo nic nie obchodzi, czy się robi czy się leży narzekanie się należy, dlaczego nie chcecie wziąc sprawy w swoje ręce, PUP daje dofinansowanie na tworzenie miejsc pracy , do roboty , ale wtedy musi się głowkować; zapłacić ZUS, wynagrodzenie pracownika, zakup materiału, dzierżawa terenu, coś dla rodziny, i co zostaje? dlatego nie chce się być przedsiębiorcą , tylko się narzeka, jest żle, nikt nie daje pracy, a kto ma dać, sami bądźcie operatywni, stwórzcie miejsca pracy w mieście, czy to tak trudno? pokazcie jak to się robi, pochwalcie się, zdobyliście wiedzę na uchodźctwie, podzelcie się nią, to do was świat należy; prężni , młodzi z doświadczeniem, – dajcie ludziom pracę, a może tylko potraficie narzekać , ?

  3. A pani burmistrz po co tam pojechała? Nie wystarczy Dyrektor? Nie szkoda pieniędzy na podróż, diety do Warszawy? Mało pracy?

    @Krzysiek: to jest portal o informacjach z miasta i powiatu, jeżeli Ciebie kultura nie interesuje (bo wszystkie uznałeś za nieinteresujące), to nie znaczy, że wszystkich.
    Owszem, też chciałbym poczytać o inwestycjach w Lubaczowie, ale biorąc pod uwagę mizerny poziom obecnych i poprzednich władz, nie liczę na to. Władza oczywiście nie ma się zajmować tworzeniem miejsc pracy (choć to robi mnożąc stanowiska), bo to generuje tylko jeszcze większe obciążenia podatników, a przedsiębiorcy, którym władza ma tworzyć odpowiedni klimat do inwestycji, poprzez rozwój infrastruktury, obniżkę podatków i innych obciążeń itd. Nie muszę oczywiście tłumaczyć, że lubaczowscy urzędnicy (z drobnymi wyjątkami) nie mają żadnej wizji, zajmując się bieżącą administracją. Przykład z góry oczywiście tego nie usprawiedliwia.
    Nie ma też co się łudzić, że zjawi się pan X i nagle w naszym powiecie nastąpi boom i wszyscy, co wyjechali, to nagle wrócą. Jak ktoś wraca do Polski, to głównie do większych ośrodków.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here