MBP w Lubaczowie bardzo wysoko w rankingu bibliotek Rzeczpospolitej

6

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie znalazła się w pierwszej dziesiątce opublikowanego właśnie na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Rankingu Bibliotek 2013.

Lubaczowska placówka zajęła siódme miejsce w kategorii bibliotek działających na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Instytut Książki i „Rzeczpospolita” od trzech lat nagradzają samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Doceniane są te, dla których dobrze działająca biblioteka jest świadectwem dbałości władz o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie znalazła się w gronie placówek wyróżnionych jako pierwsza w województwie podkarpackim.

Podczas poniedziałkowej (25.11) gali wręczenia dyplomów zwycięzcom rankingu nagrodzeni zostali bibliotekarze, ale i przedstawicie samorządów prowadzących te placówki. Nasze miasto reprezentowała Katarzyna Pelc-Antonik – dyrektor MBP. Lubaczowska placówka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale przede wszystkim lokalne centrum kultury i społecznej aktywności. Prowadzone tu są m.in. zajęcia dla dzieci, kółka zainteresowań, kluby seniora, konkursy, różnorodne akcje i liczne spotkania autorskie. Biblioteka w ostatnim czasie została także gruntownie wyremontowana i doposażona, a czytelnicy mogą korzystać m.in. z bezprzewodowego internetu, katalogu online czy opcji „książka na telefon”.

Przygotowując ranking organizatorzy rozesłali ponad 2300 ankiet do wszystkich polskich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Uzyskano ponad 750 odpowiedzi. W metodologii oceniania bibliotek premiowano jakość obsługi, poziom czytelnictwa, oraz wydatki samorządu na utrzymanie placówki. Liczyły się m.in. powierzchnia placówki w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, liczba książek zakupionych w 2012 roku, udział dotacji dla biblioteki w budżecie gminy, wypożyczenia książek na jednego czytelnika, liczba godzin otwarcia placówki w tygodniu, formy dostępu do internetu dla czytelników, wielkość księgozbioru, liczba stale dostępnych tytułów prasowych, dostępność katalogu przez internet, współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

elubaczow.com, MBP Lubaczów, Internet


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here