400-lecie Cudownego Obrazu Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach

19
fot. Joanna Pyka, wikimedia.org
fot. Joanna Pyka, wikimedia.org

Dziś (19.05) w Wielkich Oczach rozpoczyna się tydzień misyjny w związku z uroczystością 400-lecia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych, który ukoronował Jan Paweł II w 1997 roku w Krośnie. Z okazji tego jubileuszu,a na zakończenie tygodnia misyjnego w przyszłą niedzielę (26.05) o godz. 12:00 w Wielkich Oczach odbędzie się dziękczynna Msza Święta, której będzie przewodniczył J. E. Ks. Abp Józef Michalik – Metropolita Przemyski.

Do dziś nie znamy okoliczności dotarcia obrazu do Wielkich Oczu. Wiemy jedynie, że obraz Matki Najświętszej z Dzieciątkiem Jezus był własnością podominikańskiej parafii Wielkie Oczy. Namalował go w 1613 roku Franciszek Śniadecki – artysta, który zwany był „malarzem paulińskim”. Obraz to niedokładna kopia Madonny Częstochowskiej.

W Przemyślu, w połowie XVIII wieku Komisja Biskupia uznała obraz za cudowny. Od 1987 roku przed nim w pierwszą niedzielę miesiąca odprawiana jest nowenna do Matki Bożej, podczas której przedstawiane są prośby i podziękowania. Na przestrzeni wieków o uwielbieniu Matki Bożej Wielkoockiej przez wiernych świadczy wiele ofiarowanych wotów, m.in. drogocennych przedmiotów, figurek, świec, różańców. Niestety znaczna ich część zaginęła w zawierusze wojennej.

I.H.


19 komentarze

 1. po co pisać głupoty, czepcie się ludzie roboty a nie bzdury wypisujecie!!!!!!!!!Co wam zawinił obraz, sam fakt że jest na nim Matka Boska powinien wam zamknąć usta! Piszecie bzdury! co ma do tego kasa! po prostu jest święty i tyle, co komu do tego!

 2. Cudów było i jest wiele świadczą o tym licznie przybywający pielgrzymi z Polskich wielu miast oraz pielgrzymi zagraniczni z Hiszpanii , Niemiec, czy nawet Kanady…w ścianie kościoła jest pocisk( obecnie atrapa) który podczas 2 wojny wbił się w ścianę kościoła i nie wybuchł… żeby poznać cała obszerna historie trzeba odwiedzić to Sanktuarium, zapoznać się z kronikami czy świadectwami pozostawionych przez ludzi z całego świata…

 3. Wiara jest indywidualną sprawą człowieka. Bóg chrześcijanom dał wolną wole. Tylko nie wierzący bądź agnostycy muszą zdać sobie sprawe z konsekwencji takiego podejścia. I nie ma co tu się napinać. Dla wierzących jest piekło albo niebo. A dla pozostałych, wielka pustka tzw. materializm. Kiedyś Nietsche powiedział że Boga nie ma jest tylko człowiek. Z tego nurtu wykształcił się faszyzm. Pozwólcie wierzyć innym a swoje głupie wpisy „Pokaż dowód ale nikt nie widział, tyle zła jest na tym świecie itd itp.” zachowajcie dla siebie.

 4. @m
  Ale ja właśnie próbuje się dowiedzieć czegoś, a wy nie potraficie mi tutaj nawet JEDNEGO cudu przedstawić. Nawet nic z internetu wkleić nie potrafisz, jedyne co napisałeś to „cuda som i już! masz wierzyć”.

 5. @ Alexandr, wypraszam sobie, nic takiego nie napisałam!!! nic nie wiem o tamtejszych cudach i nikomu nie każę wierzyć!! jeśli zechcę się czegokolwiek dowiedzieć to pójdę za wskazówką @pielgrzyma, odwiedzę Sanktuarium, zapoznam się z kronikami i sama ocenię sytuację, jeśli Ty chcesz się czegoś dowiedzieć, zrób to samo – to Twój interes, nikt nie ma tutaj obowiązku informować Cię o jakichkolwiek cudach
  jeśli nie chcesz zaspokoić swojej ciekawości na własną rękę, tylko wymagasz tego od innych, to dla mnie oznacza jedno – chcesz drzeć łacha!
  pozdrawiam i nic Ci więcej nie napisze o żadnych cudach, bo mnie to nie obchodzi
  sorki za ton moich wypowiedzi, ale jestem dziś z lekka wkurzona

 6. co mamy Ci tu wypisywać po kolei cuda i gdzie i kiedy sie wydarzyły? wystarczy ruszyć tylek z krzesla i sie troche dowiedzieć. Gdyby cudów nie bylo to bylaby to zwykła parafia a nie SANKTUARIUM i obraz nie zostałby korowany.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here