Ponad 25 tysięcy złotych za metr sześcienny drewna – leśnicy podsumowali submisję

0

Leśnicy z regionu podsumowali właśnie czternastą Submisji Drewna Cennego. Zadowoleni oprócz nich, mogą być także nabywcy drewna najwyższej jakości, mimo tego, że ceny za jeden metr sześcienny osiągały poziom nawet 25 tysięcy złotych.

Sprzedano w sumie o 99% oferowanej puli drewna, a średnia cena metra sześciennego sięgnęła 1296 zł.  W tegorocznym przetargu wzięli udział przedstawiciele 21 firm z Austrii, Estonii, Niemiec, Polski i Słowacji. Najlepiej sprzedał się jawor, za który uzyskano średnio 1968 zł za m³, zaś najwyższą cenę – 25 851 zł za m³ –  zapłacono za kłodę jaworu z Nadleśnictwa Cisna. Na każdej z submisji sprzedaje się kilka sztuk tzw. rezonansowych, za które nabywcy są skłonni płacić wysokie ceny. Zauważalny jest obecnie wzrost zainteresowania cennym drewnem dębowym i jesionowym. Dąb po raz kolejny okazał się przebojem submisji – sprzedano go 572 m³, osiągając średnią cenę 1461 zł za m³.

Tegoroczna średnia cena, niższa od ubiegłorocznej, jest pochodną ogólnej sytuacji na rynku, jednak końcowy wynik submisji jest dla nas bardzo satysfakcjonujący – mówi Artur Królicki, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Krośnie. – Cieszy nas stabilne zainteresowanie drewnem najwyższej jakości, które, mimo ogromnej konkurencji, potrafimy dobrze sprzedawać – dodaje.

Krośnieńska submisja jest obecnie jedną z wielu na terenie kraju, ale wciąż pozostaje w sferze zainteresowań największych nabywców. Łącznie do przetargu wystawiono 1168 m³ surowca pochodzącego z 23 nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie, a złożone na składach przejściowych, min. w Oleszycach.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here