Gmina Lubaczów: Uczcili 70-tą rocznicę mordu dokonanego na mieszkańcach Załuża-Czarnego

27
fot. UG Lubaczów

Od pacyfikacji Załuża – Czarnego (gm. Lubaczów) minęło już 70 lat. W rocznice mordu dokonanego na mieszkańcach tej miejscowości Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Opieki M.B. w Załużu, Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie i Samorząd Wsi Załuże zorganizował uroczystość religijno – patriotyczną, by upamiętnić tych, którzy dostali nieuzasadniony wyrok śmierci.

Przy krzyżu w przysiółku Czarne, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia w 1941 r.  wspólną modlitwą mieszkańców sołectwa, kombatantów i władz samorządowych rozpoczęły się rocznicowe obchody. Kolejno, również na miejscowym cmentarzu uczestnicy spotkania oddali cześć wszystkich ofiarom pacyfikacji.

Mszę Św. za niewinnie pomordowanych odprawili ks. Andrzej Stopyra i ks. Jan Cielica. W obchody włączyła się młodzież, występując z montażem słowno-muzycznym. Po Mszy Św. pod pamiątkową tablicą, wmurowaną w ścianę kościoła przedstawiciele instytucji, organizacji i samorządów uczestniczących złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Oprawę uroczystości z Apelem Poległych zapewniła jednostka „Strzelec”./mag/

Źródło: Urząd Gminy Lubaczów

Galeria zdjęć z uroczystości na www.lubaczow.com.pl


27 komentarze

 1. Witam !!!do redakcji jeżeli coś piszecie to zrobcie to tak żeby wszyscy zrozumieli ..
  KTO KOGO TAM PACYFIKOWAŁ CO TO BYŁ ZA MORD
  BO NAJWAŻNIEJSZE JEST KS STOPYRA I CIELICA
  BOG ZAPŁAC ZA INFORMACJE

 2. Przeczytaj drugą część mojego ostatniego postu jeszcze raz i wtedy zabieraj głos odnośnie rozumienia tekstu pisanego. Ty zapewne zrobiłbyś to o wiele lepiej (oczywiście czerpię taką wiedzę z Twoich postów), więc moja rada jak najbardziej na miejscu. Pozdrawiam!

 3. fakt, nic by nie szkodziło opisać w paru zdaniach wydarzenie, ku czci którego była ta uroczystość. ale to raczej nie wina redakcji – wiadomość skopiowana ze strony gminy, a dla urzędników najważniejsze, kto zorganizował i kto wziął za udział :)

 4. Można poszukać w sieci: We wsi Załuże pow. Lubaczów w wyniku fałszywego donosu Ukraińców Wehrmacht zamordował 33 Polaków (w tym całe rodziny) i spalił ich gospodarstwa. (kresy-ludobujstwo.pl)

  DZIĘKI ZA „WYCZERPUJĄCE” INFORMACJE

 5. Podobnie jak ze egzekucję na Niwkach z 1941 za ten mord odpowiadają Ukraińcy!!! Ale to jest niepoprawne politycznie teraz, wiec cicho sza kto za to odpowiada bo dobre stosunki z „banderowską” Ukrainą są najważniejsze!
  P.S. dzisiaj 11 lipca jest rocznica „Rzeźi Wołyńskiej” z 1943 r. a w mediach cisza na ten temat ,a wczoraj Jedwabne cały dzień….

 6. to prawda powinniśmy więcej pisać, mówić i pamietac o kresach o mordach na polakch , bo za naście lat okaże się że lubaczow założył jakiś watażka albo cadyk, a Polski nie było,ukraińcy walczą o swoją tożsamość, żydzi również, a my tylko przepraszamy, dlaczego nas nikt nie przeprasza za to że żydzi w 1939 i 1940 wskazywali moskalom kogo z polaków wywieźć, a ukraińcy mordowali i wspólpracowali z ss, przepraszam

 7. Kawał dobrej roboty, a tak pozatym zdajesz sobie sprawe ile na ukrainie jest ulic Bandery, szuchewycza i innych morderców. Oni próbują budować swoją narodowość na ideałach UPA i nienawiści do Polaków

 8. z jednej strony to porażająco smutne, z drugiej to skandal nad skandale, niegodny kraju, który podobno dba o pamięć przodków i ich dobre imię. pozostaje więc zapytać – czyich przodków?

Comments are closed.