74 rocznica wybuchu II Wojny Światowej – uroczystości i odznaczenia w Lubaczowie

25
fot. Robert Kryla
fot. Robert Kryla

W niedzielę (01.09) obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji pod Pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie odbyły się rocznicowe uroczystości, podczas których złożono wiązanki kwiatów i przyznano odznaczenia.

Na wniosek burmistrz Marii Magoń, w uznaniu zasług w popularyzowaniu i utrwaleniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej oraz po jej zakończeniu, Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej zostali odznaczeni:

– Sztandar Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Przemysława Inglota w Lubaczowie,
– Sztandar Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Lubaczowie,
– Adam Margraf, zastępca Burmistrza Miasta Lubaczowa,
– Zdzisław Cioch, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubaczowie,
– Andrzej Kindrat, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie,
– Maria Szpyt, Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Lubaczowie,
– Ryszard Antonik, Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Lubaczowie,
– Anna Iwanicka, długoletnia Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie,
– Władysław Jacek, długoletni zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubaczowie,
– Romana Łańcucka, długoletnia nauczycielka, kierownik świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubaczowie,
– Józef Izydor Dobrowolski, długoletni nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie,
– Zenon Swatek, nauczyciel historii Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Lubaczowie.

Galeria zdjęć Roberta Kryli z naszego partnerskiego serwisu wLubaczowie.pl

elubaczow.com, pah, lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

25 komentarze

  1. hihi, najlepszy kabaret pisze życie. Przecież nikt z tych ludzi nawet nie widział II wojny. Tak jak ktoś pisał towarzystwo wzajemnej adoracji. Są odznaczenia pośmiertne, w naszym powiecie było duża struktura AK, WiN. niektórzy jeszcze żyją, i dostali nieżłe wciry w PRL. A tutaj wierchuszka odznacza, zaprzyjaźnione sobie towarzystwo, eeeeee szkoda gadać

  2. „Nauczcie się czytać ze zrozumieniem. To nie są odznaczenia za uczestnictwo czy walkę w II wojnie światowej, tylko za „popularyzowanie i utrwalenie pamięci o ludziach i ich czynach”., którzy w tej wojnie walczyli.”
    No pięknie – odznaczajmy tych co „popularyzują” i co „utrwalają”. Dla nich są uroczystości i obchody. A ci, co brali udział w walkach niech stoją pokornie i się napawają dumą, że ktoś „popularyzuje” i „utrwala”.
    Jakoś nie przeczytałem, żeby przy okazji odznaczono kogokolwiek z kombatantów, bo i po co? Przecież ich już tyle razy odznaczano…
    Kpina i wstyd!!!!

  3. Prawdziwi patrioci zginęli podczas walki, gdyby nie te dzieci spędzone ze szkół, jak za komuny, to nikogo by tam nie było prócz kolesiów którzy sami do siebie przemawiają, sami siebie chwalą i sami siebie odznaczają przy tym pomniku, dwa razy w roku, bo jeszcze na trzeciego maja stoją tam jak słupy. Wojna wybuchła 74 lata temu i pora myśleć o przyszłości młodego pokolenia a nie żyć przeszłością i tym co było, co nie oznacza że jeśli kogoś nie ma wśród zadufanych w sobie władz to nie potrafi uczcić pamięć o tych którzy naprawdę walczyli o kraj. Nikt już was nie słucha i każdy czeka na wybory by wybrać zupełnie nowych ludzi a wam towarzysze samorządu powiatu, miasta i gminy już dziękujemy.

  4. A ja naiwnie myślałam że się odznacza ludzi, którzy robia coś społecznie, z dobrego serca dla potrzebujących a nie tych którzy pracują i biorą za to pieniądze i to co robia należy do normalnych ich obowiązków zawodowych za które maja dobrze za[płacone więc pytam jakie to ich zasługi?

  5. Co roku mamy w Lubaczowie Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej:” BOGU i OJCZYŹNIE”, którego organizatorom jest Pan Wojciech Mamczur. Niestety nikt tego Pana tam wtedy nie zaprosił ani nie uhonorował, mimo iż wielokrotnie tematem w/w festiwalu była tematyka II wojny światowej.

  6. Co prawda to prawda, ci ludzie wykonują swoje obowiązki, więc za co medale? A jeśli już dawać nauczycielom tzn. historykom to wszystkim, bo każdy coś dobrego w tym zakresie robi. A co do p. Wojciecha jak najbardziej temu człowiekowi należy się medal, bo robi coś dobrego w czynie społecznym, a nie jak pozostali w ramach swoich obowiązków zawodowych.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here