Władze Lubaczowa w Érd na obchodach 163. rocznicy Wiosny Ludów

5
fot. UM Lubaczów

Burmistrz Miasta Lubaczowa Maria Magoń, Zastępca Burmistrza Adam Margraf oraz Radny Rady Miejskiej Stanisław Kusek reprezentowali Lubaczów na uroczystościach święta narodowego Wiosny Ludów, które obchodzono w Erd (Węgry), mieście partnerskim Lubaczowa.

Delegacja wzięła udział m.in. w  uroczystościach patriotycznych pod pomnikiem w Érdliget. Na Węgrzech w marcu 1848 roku  doszło do narodowego powstania pod wodzą Lajosa Kossutha. Wydarzenia Wiosny Ludów zaczęły się od uchwalenia 3 marca 1848 r. petycji do cesarza, domagającej się wprowadzenia konstytucji i zwiększenia praw narodowych. 18 marca sejm węgierski przyjął nowe akty prawne zgodnie z postulatami wysuniętymi w petycji. Dwa tygodnie później na wielkiej manifestacji w Budapeszcie rzucono hasło walki zbrojnej i ogłoszono Węgry republiką. Od tego czasu na czele węgierskiego ruchu niepodległościowego stanęli: dziennikarz Lajos Kossuth i poeta Sandor Petofi. Do armii węgierskiej zaciągali się emigranci z różnych krajów europejskich, a wśród nich wielu Polaków z gen. Józefem Bemem i gen. Henrykiem Dembińskim. Kiedy 2 grudnia abdykował cesarz Ferdynand I, a na tron wstąpił osiemnastoletni Franciszek Józef I, Węgrzy nie uznali nowego władcy. 14 kwietnia 1849 r. parlament węgierski ogłosił detronizację Habsburgów i uchwalił Deklarację niepodległości.

Źródło: Inf. własna, UM Lubaczów


5 komentarze

  1. Albo się ma miasta partnerskie, albo się udaje, że się ma. Nie może istnieć partnerstwo bez wzajemnych kontaktów. Kto tego nie rozumie, niech się zajmie smażeniem frytek. Pieprzenie o „turystyce” jest tu nie na miejscu. I nie ważne czy ja popieram tę władzę czy nie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here