Samorządowcy modlili się za mieszkańców swoich „Małych Ojczyzn”

450-lecie Oleszyc
Podobne wpisy

Przedstawiciele samorządów terytorialnych z województw podkarpackiego i lubelskiego zgromadzili się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej w Lubaczowie, aby podczas XVII Pielgrzymki Samorządów Terytorialnych zawierzyć Matce Bożej sprawy swoich „Małych Ojczyzn”. Tegoroczne uroczystości, połączone z Papieskim Odpustem, odbyły się w czwartek, 7 maja i miały  jubileuszowy charakter.

Wydarzenie wpisywało się bowiem w obchody wielu ważnych rocznic: 370-lecia Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza, 250-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, 650-lecia Lubaczowa, 45. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, 70. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz 35. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lubaczowie.

Uroczystości rozpoczęły się wykładem prof. Włodzimierza Osadczego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Krzysztofa Chudzio. Eucharystia sprawowana była w intencji Ojczyzny oraz samorządów ziemi podkarpackiej i lubelskiej. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz Rycerze Kolumba. Obecni byli, min. poseł Teresa Pamuła, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk oraz II wicewojewoda Tomasz Lorenc, starosta lubaczowski Barbara Broź, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, zastępca burmistrza Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki, wójt gminy Stary Dzików Tomasz Jabłoński, burmistrz Oleszyc Michał Jabłoński, a także starosta zamojski Stanisław Grześko, starosta tomaszowski Henryk Karwan oraz burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski. Uroczystość uświetnił Chór Konkatedralny.

W procesji z darami ołtarza wniesiono m.in. dary przygotowane przez wspólnoty parafialne i samorządowe. Wśród nich znalazły się relikwie św. Kingi – patronki samorządowców, które przekazane zostały przez siostry klaryski ze Starego Sącza. Pod koniec Liturgii relikwie  uroczyście pobłogosławił Marian Buczek – biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Jednym z najważniejszych momentów uroczystości był Akt Zawierzenia „Małych Ojczyzn” Matce Bożej Łaskawej Lwowskiej.

– Maryjo, Matko Łaskawa i nasza najlepsza Przewodniczko, ukoronowana w lwowskiej katedrze przed 250 laty, klękamy przed Twoim obliczem,  jako przedstawiciele wspólnot samorządowych, niosąc w sercach losy mieszkańców naszych Małych Ojczyzn – czytała Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego w imieniu samorządowców województwa podkarpackiego i lubelskiego.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy złożyli kwiaty przy grobie kard. Władysława Rubina i zwiedzili Muzeum Konkatedralne.

Fot. PUW, Tomasz Lorenc.

 PZ, elubaczow.com

zostaw odpowiedź
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

450-lecie Oleszyc
Zobacz pełny kalendarz
Nasz patronat
Często czytane