Po wielu latach i kompleksowej renowacji, ogromny gobelin patriotyczny, zwany także makatą, wrócił do lubaczowskiej konkatedry. Wyjątkowy obiekt, związany z historią powstania styczniowego, został zaprezentowany na jednej ze ścian świątyni. Jego historia, znaczenie i symbolika wzbudzają zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców, jak i historyków.
Gobelin, który ma wymiary ponad 4 na 6 metrów, powstał najprawdopodobniej w 1873 roku w Żółkwi. Jak wyjaśnił proboszcz parafii św. Stanisława BM, ks. Andrzej Stopyra, stworzono go z inicjatywy patriotycznych dam, które w dziesiątą rocznicę powstania styczniowego wykonały go jako wyraz żałoby po przegranym zrywie i nadziei na odzyskanie niepodległości przez Polskę.
„Jest to ważne dzieło, pamiątka przeszłości, która przypomina o intencji odzyskania niepodległości przez Polskę” – podkreślił proboszcz.
Po wojnie gobelin został przywieziony do Polski przez proboszcza z Żółkwi. Po krótkim pobycie w Bełżcu, trafił do zbiorów kardynała Mariana Jaworskiego w Krakowie. Kilka lat temu ks. kardynał przekazał go z powrotem do Lubaczowa, gdzie wzbogacił zbiory związane z pamiątkami po dawnej archidiecezji lwowskiej.
Gobelin ma również niezwykle symboliczne znaczenie dla lokalnej społeczności. Leżał on przed ołtarzem w trakcie wizyty papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w 1991 roku, podkreślając jego wyjątkową wartość historyczną i duchową – mówi ks. Andrzej Stopyra.
W ostatnim roku, dzięki wsparciu ze środków Polskiego Ładu, gobelin doczekał się kompleksowej renowacji. Była ona niezwykle skomplikowana i wymagała dużego zaangażowania specjalistów. Prace przeprowadziła firma Recon Art Mariola Ratajczyk z Warszawy, której dwunastoosobowy zespół pracował nad tym dziełem przez siedem miesięcy. Jak opisała Mariola Ratajczyk:
„Jest to przepiękna makata patriotyczna, podzielona na 48 kwater, każda z herbem polskich miast i województw. Prace obejmowały konserwację bawełnianej kanwy, na której wykonano haft krzyżykowy przędzą wełnianą. Została podzielona na kwatery, które były indywidualnie konserwowane, co pozwoliło nam zachować oryginalny charakter i kolorystykę tego wyjątkowego dzieła.”
Gobelin zostanie uroczyście poświęcony 8 maja 2025 roku, podczas odpustu ku czci św. Stanisława BM. Będzie to jedno z głównych wydarzeń towarzyszących uroczystościom w konkatedrze, która od lat gromadzi wiernych na modlitwach za ojczyznę i pielęgnuje tradycje historyczne.
„Cieszę się, że ten gobelin jest tutaj, w miejscu, które od wieków jest miejscem modlitwy za Polskę” – podkreślił ks. Stopyra. „Nie tylko gromadzimy pamiątki, ale również chcemy, aby to miejsce było świadectwem naszej historii i wiarą w lepszą przyszłość.”
Gobelin patriotyczna jest nie tylko dziełem sztuki, ale także ważnym symbolem polskiej historii i tradycji, które mają szansę przetrwać kolejne pokolenia.
Galeria zdjęć.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
I takie Polskie wartości musimy przekazać naszym dzieciom Bóg Honor i Ojczyzna
Nazywanie ludzi inaczej myślących niż Ty kundlami to też polskie wartości, które chcesz przekazywać?
Właśnie jedno z wcieleń polak2010. Kmicic vel polaka2010. Osioł ma rację. Wielce jesteś za wartościami a wyzywasz od ,,kundli” myślących inaczej jak Ty. U Ciebie wręcz jest dobre powiedzenie ,,szanuj blizniego swego aż spadnie ostatnia koszula z niego”.
dywan swięcić? Uzdrawia?
Wstąp do kościoła Agnieszki Holland🤣🤣🤣 właśnie szuka członków 🤣🤣
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam, aby narodzenie Jezusa Chrystusa przyniosło Wam pokój, radość i miłość.