Przed nami Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, dwa ważne dni w roku, które poświęcone są pamięci zmarłych. To tradycyjnie czas, kiedy wracamy myślami do tych, którzy od nas odeszli.

W powiecie lubaczowskim w ciągu minionego roku pożegnaliśmy wiele znanych osób, które odegrały istotną rolę w życiu naszej Małej Ojczyzny. Ich wsparcie, zaangażowanie i wkład w rozwój regionu zostaną na zawsze zapamiętane i docenione.

W 2023 r., pod koniec listopada otrzymaliśmy wiadomość o śmierci 61-letniego ks. Stanisława Zarosy. Kapłan urodził się i wychował w gminie Stary Dzików, a posługiwał m.in. w Narolu. Pracował duszpastersko w parafiach: Zamch (23.03.1989 – 19.05.1989) – wikariusz, Uchanie (19.05.1989 – 23.06.1993) – wikariusz, Narol (23.06.1993 – 06.11.1993) – wikariusz, Chodywańce (09.11.1993 – 08.06.2002) – proboszcz, Potok Górny (08.06.2002 – 01.08.2019) – proboszcz, Żurawce (01.08.2019 – 29.11.2023) – proboszcz.

10 grudnia 2023 r. w wieku 76 lat zmarła Teresa Bryk – długoletnia emerytowana nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie.

W grudniu zmarł także Mieczysław Szymoniak – Prezes lubaczowskiego Terenowego Koła Związku Sybiraków. Był skarbnicą wiedzy historycznej. Za swoją pracę na rzecz środowiska kombatanckiego został wyróżniony wieloma odznaczeniami związkowymi i państwowymi. Otrzymał Odznakę Honorową Sybiraka, Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, Krzyż Zesłańców Sybiru i Medal Pro-Patria.

Początkiem stycznia dotarła do nas informacja o śmierci Edwarda Wiciejowskiego, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej w Lipsku. W latach 1998-2002 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Narol. Był także trenerem drużyny piłkarskiej Roztocze Narol.

W styczniu zmarł również doktor nauk med. Jan Zuchowski, absolwent Akademii Medycznej w Lublinie, autor ponad 70 prac naukowych. Znany był przede wszystkim z innowacyjnych rozwiązań technicznych, które znacząco usprawniały pracę w gabinecie dentystycznym. W 1980 roku założył Polskie Koło przy partii Moderata w Sztokholmie, gdzie pełnił funkcję zastępcy radnego wojewódzkiego. W 1982 roku założył Kongres Polaków w Szwecji. W 1998 roku założył również Fundację Stypendialną dla Szkoły Podstawowej w Narolu. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i wojewódzki samorząd, we współpracy z Politechniką Rzeszowską, przyznały mu tytuł „Innowatora Podkarpacia”. Pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Narolu w kadencji 2006-2010.

Na początku roku 2024 ze smutkiem przyjęliśmy również wiadomość o śmierci Bogumiły Dyś – wieloletniej nauczycielki Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju.

W połowie stycznia, w wieku 94 lat zmarł ks. Tadeusz Rudnik. Służbowo został przeniesiony przed wojną do pracy na poczcie do Lubaczowa, gdzie był kierownikiem działu technicznego. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego 6 kwietnia 1957 r. Jako kapłan pracował krótko w jednej z parafii na Pomorzu, potem przez 10 lat w Szczecinie, a następnie w okolicznych parafiach. Następnie wyjechał do Kanady, gdzie pracował ponad 16 lat, a później do Stanów Zjednoczonych. Tam przez wiele lat, także będąc już na emeryturze, posługiwał w parafii Syracuse w stanie Nowy Jork.

Pod koniec stycznia, w wieku 99 lat zmarła Maria Bukowa. W 1948 r. Inspektor Szkolny w Lubaczowie Ludwik Tabaczek powołał ją na stanowisko kierownika Powiatowej Biblioteki Publicznej. Pracę rozpoczęła mając zaledwie 500 książek w skromnym lokalu Inspektoratu Szkolnego. Z biegiem czasu wzbogacała księgozbiór, podnosiła kwalifikacje bibliotekarzy, zabiegała o poprawę bazy lokalowej własnej biblioteki i bibliotek terenowych. W 1985 r., gdy przechodziła na emeryturę, księgozbiór biblioteki liczył 40 153 woluminów i 2 852 zarejestrowanych czytelników. W 1983 r. postanowieniem Prezydium WRN w Przemyślu została wpisana do „Księgi Zasłużonych dla Województwa Przemyskiego”, a w 1987 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lubaczowie podjęło uchwałę o wpisaniu jej do Księgi Honorowej „Zasłużonych dla Miasta Lubaczowa”. W tym samym roku została wyróżniona dyplomem honorowym za wkład w rozwój Muzeum w Lubaczowie. Dyrektor Maria Bukowa otrzymała liczne odznaczenia państwowe i resortowe oraz odznaki honorowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983 r.), Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984 r.), Medal za Zasługi dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (1989 r.), Medal za wybitne osiągnięcia w województwie przemyskim (1983 r.), Odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1974 r.), Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Przemyskiego” (1980 r.) oraz inne odznaki i dyplomy.

W marcu, w wieku 68 lat zmarła Małgorzata Klimkiewicz – Ambasador Lubaczowa i polskości. Pracowała w Zbiorczej Szkole Gminnej w Horyńcu, w Zespole Szkół Zawodowych w Lubaczowie, Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie. Była także pracownikiem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Przemyślu jako konsultant ds. wychowania prorodzinnego. Od 1987 r. była aktywnym członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie. W 1990 r. została Radną Rady Miejskiej. W 1991 r. aktywnie uczestniczyła w procesie powstania i organizacji Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Lubaczowie. W 1999 r. powołana została na dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie.

W połowie maja zmarła Regina Adamowicz – prezes Koła Diabetyków w Lubaczowie. W 1965 r. rozpoczęła pracę w Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia Zbytu w Lubaczowie. W 1972 r. podjęła pracę w Terenowym Oddziale Weterynarii w Lubaczowie. Później pracowała w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaczowie. Pełniła funkcję członka Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i współpracowała ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”. Otrzymała tytuł „Lubaczowianin roku 2004” oraz „Przyjaciel Niewidomych”. W 2013 r. otrzymała wyróżnienie przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie za zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnej. Dostała również Złotą Odznakę Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Medal Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków za szczególne zasługi, Medal 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W czerwcu, w wieku 53 lat zmarł Janusz Leja – wieloletni nauczyciel Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, oddany młodzieży i pracy w szkole.

W lipcu, mając 48 lat odeszła Agnieszka Buczek – pedagog, wychowawca w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie. Była inspiracją i wzorem do naśladowania, pokazując młodzieży wartości, które sama wyznawała. Jej śmierć poruszyła mocno nie tylko oświatowe środowisko.

W sierpniu zmarł Janusz Górski, były Komendant Powiatowy Policji w Lubaczowie. Służbę rozpoczął w oddziałach prewencji w Krakowie. Przez 9 lat pracował w Komendzie w Jarosławiu jako dzielnicowy. Trzy lata przebywał w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, a po jej ukończeniu został Zastępcą Naczelnika Wydziału Kryminalnego jarosławskiej komendy. Przez kolejne 3 lata był Zastępcą Komendanta Rejonowego Policji w Lubaczowie, później Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Lubaczowie, następnie Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu. Ostatnie lata służby w Policji pełnił na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Lubaczowie, po czym przeszedł na zasłużoną emeryturę.

W połowie października, mając zaledwie 29 lat nagle zmarł Michał Chmielewski – piłkarz i trener Roztocza Narol oraz Tanew Wola Wielka.

W środę, 23 października, odbyły się natomiast uroczystości pogrzebowe Adama Grzebyka. Znany w Lubaczowie przedsiębiorca i społecznik zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 68 lat.

W tym szczególnym czasie warto podziękować za ich pracę, oddanie oraz pamiętać o nich w modlitwach i wspomnieniach. Niech pamięć o nich będzie dla nas inspiracją do ciągłego dążenia do lepszego jutra i budowania silniejszej wspólnoty.

Śledź nasz dział NEKROLOGII.

Także na facebook’u:

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj