Mnóstwo rozmaitych atrakcji zaplanowali organizatorzy jubileuszowej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Największe wydarzenie kulturalne w naszym regionie zainaugurowano w piątek (05.07) w Baszni Dolnej.

W piątkowy (05.07) poranek w Baszni Dolnej zorganizowano briefing prasowy, w którym uczestniczyli m.in. Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel. Jego tematem był program jubileuszowej edycji doskonale znanego u nas Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Po spotkaniu z mediami samorządowcy wraz z innymi uczestnikami wzięli udział w seminarium kolejowym z okazji jubileuszu 140-lecia dawnej linii Jarosław-Sokal, które było pierwszym punktem programu Festiwalu.

To jednak dopiero początek wydarzeń, które czekają na nas w ramach tegorocznej odsłony FDK. Już w niedzielę (07.07), przy Stacji Basznia odbędzie się Piknik Kolejowy z licznymi atrakcjami. Natomiast w kolejnych tygodniach, na miłośników historii i kultury kresowej czeka wiele interesujących wydarzeń w Lubaczowie, Baszni Dolnej, Cieszanowie, Horyńcu-Zdroju, Narolu, Podlesiu i Radrużu oraz liczne atrakcje im towarzyszące. Podczas Festiwalu odbywają się różnorodne inicjatywy, w tym spotkania z ludźmi kultury i Kresowianami, koncerty, występy zespołów folklorystycznych, spektakle, wernisaże, projekcje, prelekcje, prezentacje oraz konkursy.

Pod hasłem #muzykakresow organizatorzy zapraszają na klimatyczne koncerty w Narolu, Baszni Dolnej, Radrużu oraz Lubaczowie. Oprócz muzyki królować będzie także literatura. Wybitny historyk literatury, ale także poeta i krytyk, prof. Zbigniew Chojnowski poprowadzi dyskusję na temat „Miejsca Wańkowicza w literaturze polskiej”. Ponadto widzowie będą mieli okazję zobaczyć widowisko audiowizualne „Miłosz in living pictures”.   

Szczególne miejsce w programie Festiwalu zajmują Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Kresowych, które sprzyjają integracji osób i środowisk zaangażowanych w kultywowanie dziedzictwa Kresów. Podczas Festiwalu zostanie odprawiona msza święta kresowa w oprawie w wykonaniu chóru FRAZA z Kosiny. W części teatralnej zobaczymy spektakle Polskiego Teatru Studio z Wilna i Teatru Stanisława Górki. Festiwal Dziedzictwa Kresów to także kresowe kulinaria. Oprócz degustacji przewidziano warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konkursy na potrawy kuchni kresowej. Na aktywnych czeka udział w rajdzie rowerowym po Roztoczu. 

Z kolei Wielki Finał 4 sierpnia przyniesie występy artystyczne, pokazy rękodzieła, giełdę staroci, strefę przedsiębiorczości. Koła Gospodyń Wiejskich częstować będą tradycyjnymi potrawami i staną do konkursu „Kresowe Jadło”. Z kolei twórcy ludowi wezmą udział w konkursie „Sztuki różne”. Nie zabraknie gwiazdy ze świata kulinariów, która wystąpi z pokazem gotowania na żywo. Natomiast gwiazdą sceny muzycznej i zarazem punktem kulminacyjnym będzie wieczorny koncert LADY PANK – jednego z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych.

Szczegółowy program FDK jest dostępny na stronie: festiwalkresow.pl.

Obejrzycie zapowiedź TVP3 Rzeszów.

Galeria zdjęć z piątkowego briefingu prasowego.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here