Starosta lubaczowski Zenon Swatek, fot. Archiwum.

Zbliżając się do końca kadencji 2018–2024, władze Powiatu Lubaczowskiego pragną podzielić się z mieszkańcami refleksjami oraz dokonaniami minionych ponad pięciu lat. Starosta Lubaczowski Zenon Swatek podkreśla, że był czas wyjątkowych wyzwań.

W 2018 roku, kiedy rozpoczęliśmy pracę dla naszej małej Ojczyzny i obchodziliśmy wspólnie wyjątkowe wydarzenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nikt nie spodziewał się nawet, że przyjdzie sprawować nam urząd w tak wyjątkowo trudnym i bezprecedensowym czasie, który przejdzie do historii – rozpoczyna podsumowanie Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

Jak czytamy w informacji prasowej przesłanej do naszej redakcji, pandemia COVID-19, która wybuchła w 2020 roku, okazała się ogromnym wstrząsem dla całego świata. Z tym wyzwaniem musiało zmierzyć się także nasze społeczeństwo. Kiedy wydawało się, że udaje nam się zapanować nad sytuacją, na horyzoncie pojawił się kolejny, ogromny kryzys – wojna na Ukrainie. Przejście w Budomierzu stało się symbolem solidarności, kiedy ponad 106 tysięcy uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie na naszych terenach.

To dwukrotność liczby mieszkańców naszego powiatu! Żadna poprzednia władza, nie musiała mierzyć się z takimi kryzysami. Jednak chęć niesienia pomocy i wspierania się wzajemnie pokazała, że powiat lubaczowski zamieszkują wyjątkowi ludzie, a pomoc Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych jest absolutnie nieoceniona – czytamy dalej.

Starosta Lubaczowski zwraca uwagę, że mimo tych wydarzeń, które wywołały kryzys społeczno-gospodarczy, nasz powiat nie zatrzymał się w rozwoju. Dzięki pełnemu zaangażowaniu oraz energii radnych i lokalnej społeczności, udało się zrealizować wiele inwestycji. W 2018 roku budżet powiatu wynosił 89 459 064 zł, natomiast teraz, w 2024 roku, osiągnął on kwotę 151 246 321 zł.

Jednym z kluczowych czynników sukcesu było wsparcie ze środków rządowych. Dzięki funduszom takim jak Polski Ład, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych czy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, udało się zrealizować wiele ważnych przedsięwzięć, które przyczyniły się do poprawy infrastruktury i jakości życia mieszkańców. Te w ocenie samorządowca zostały zrealizowane dzięki współpracy z parlamentarzystami, a także z samorządem Województwa Podkarpackiego, radnymi powiatowymi, instytucjami samorządowymi, wójtami, burmistrzami, sołtysami i mieszkańcami powiatu.

Starosta Zenon Swatek zwraca uwagę, że żaden kredyt nie został zaciągnięty w trakcie tej kadencji, a zobowiązania zaciągnięte przed 2018 rokiem były sukcesywnie spłacane. Dzięki gospodarnemu zarządzaniu, zadłużenie powiatu zostało znacząco zmniejszone. Jak czytamy „w 2018 roku zadłużenie stanowiło 27%, w tej chwili, dzięki gospodarnemu zarządzaniu stanowi ono 11% budżetu powiatu”.

Starostwa Lubaczowski dziękuje wszystkim mieszkańcom oraz instytucjom, które wsparły samorząd w trudnych chwilach i przyczyniły się do osiągnięcia sukcesów. Choć kończy się ta kadencja, obiecuje, że nie ustanie w dążeniu do dalszego rozwoju naszego powiatu.

Z całego serca dziękuję za te lata ciężkiej pracy i współdziałanie wszystkim Państwu. Z pewnością jest jeszcze dużo do zrobienia, jednak obiecujemy, że nie ustaniemy w staraniach na rzecz rozwoju naszego powiatu – kończy Starosta Lubaczowski i zachęca do zapoznania się ze slajdami przedstawiającymi podsumowanie kadencji.

Przypominamy, że podobne podsumowanie poprzedniej, nieco krótszej kadencji, w 2018 roku przedstawił także Starosta Józef Michalik.

Oto prezentacja graficzna z podsumowaniem kadencji.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

  1. Dziękujemy za pracę, teraz niech inni się wykarzą. Łatka PiS jest niestety teraz przeszkodą do pozyskiwania funduszy dla powiatu. Przedtem mogliście wszystko a teraz? Kto wam kartony przywiezie? Ci co teraz rządzą nie zapomną wam waszych działań. Tak się nie sprawuje władzy. Teraz po wszystkim jesteście na tak,? Na współpracę?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here